ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 12:08

Alman hükümeti bozguna uğradı


Almanya ile İsviçre arasında yıllardır süren vergi anlaşmazlığını çözmek için federal hükümet tarafından hazırlanan vergi anlaşması tasarısı arabulucu komisyondan geçemedi.

İsviçre'nin daha önce kabul ettiği vergi anlaşması, Almanya'da federal kabine tarafından da onaylanmış, ancak koalisyon ortakları muhalefet partilerini ikna etmeyi başaramamıştı. Koalisyon ortakları bunun üzerine sorunu Federal Meclis ile Federal Eyalet Temsilcileri Meclisi arasındaki anlaşmazlıklarda devreye giren Arabulucu Komisyon'da çözmek istemişti. Fakat Sosyal Demokratlar (SPD) ile Yeşiller burada da geri adım atmayınca, vergi anlaşması hakkındaki oylama 19'a 10 ile yasa taslağının aleyhine sonuçlandı.

10 MİLYAR EUROLUK EK KAYNAK HEDEFLENİYORDU

Federal hükümetin çıkarılmasını istediği vergi anlaşması İsviçre bankalarındaki Almanya kaynaklı kayıt dışı servetin yüzde 21 ila 41 arasında değişen oranda götürü vergiye tabi tutulmasını ve vergi kaçıran isimlerin saklı kalmasını öngörüyordu. Anlaşma son on yılda İsviçre'ye kaçırılan kara paranın geriye dönük olarak vergilendirilmesine imkan sağlayacaktı. SPD'li siyasiler anlaşmanın vergi kaçırmayı yasal hale getireceğini öne sürüyor ve kara para sahiplerine 1 Ocak 2013'e kadar süre tanıdığı için reddediyor. Koalisyon hükümeti vergi anlaşmasıyla Alman hazinesine 10 milyar euroya varan tutarda ek kaynak sağlamayı hedefliyordu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER