ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 19:14

Alman eyaletleri arasında refah farkı büyüyor


Almanya'da eyaletler arasında refah farkı giderek büyüyor. Sosyal Yardım Örgütü ‘Der Paritätische’ tarafından kamuoyuna açıklanan yeni bir rapor, Almanya’da yoksulluğun arttığını ve eyaletler arası refah farkının büyüdüğü ortaya çıktı.
2005 ila 2012 yılları arasında uzun soluklu bir araştırma yapan örgüt, yoksulluğun arttığını tespit etti. Buna göre 2006 yılında yüze 14’lerde seyreden yoksulluk, 2012 yılında kesintisiz bir şekilde yüzde 15,2’ye kadar yükseldi.

Almanya tarihindeki en yüksek yoksulluk oranına işaret eden araştırmaya göre, yoksulluğun az yaşandığı Baden-Württemberg (BW) ve Bavyera eyaletlerinde refah seviyesi giderek yükseliyor. Bunun yanında Saksonya-Anhalt, Berlin, Mecklenburg-Vorpommern ve Bremen eyaletlerinde daha önce de yüzde 20’nin üzerinde seyreden yoksulluk oranı yükseliyor.

Raporda, “Önümüzdeki 2013 Yoksulluk Raporu büyük endişe uyandırıyor” denildi. Diğer taraftan Alman ekonomisinin yüzde 3,9 oranındaki reel büyümesi ve işsizlik sayısının düşmesi ise şaşırttı.

Dortmund ve Duisburg gibi kentlerde yoksulluk üst seviyede. Dortmund’da yoksulluk oranı bir yıl içerisinde yüzde 2,2 artarak yüzde 26,4’lük seviyeye ulaştı.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER