ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 15:07

Alman cumhurbaşkanından ABD'ye!


Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Amerikan istihbarat kurumu NSA’nin dinleme skandalı ile alakalı konuştu. "Amerikalılara, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ülkemiz için yaptıklarından dolayı." minnettarım diyen Gauck, "Dostlarımızla açık ve eleştirel konuşabilmemiz gerekiyor." dedi.

Dinleme olayında özgürlüğün zedelendiğine dair şüphelerinin olduğunu belirten Gauck, 'Telefonların ve maillerin yabancı istihbaratlar tarafından dinlemesinin özgürlük anlayışını kısıtladığını’ belirtti. Ülkelerin vatandaşlarını teröre karşı korumak için önlem almaları gerektiğine dikkat çeken Gauck, “Böyle bir durumda bile kanunlara riayet edip orantılı davranılması gerekiyor.” dedi. Alman cumhurbaşkanı, anayasada belirtildiği gibi insanların özgürce haberleşme hakkının olduğunu hatırlattı.

Hükümetin bu konuda eleştirel bir tavır sergilemesi gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gauck, “Net olan bir şey var ki, o da orantılı davranılması gerekiyor. İnsanların özgürce bir yaşam sürdürmeleri için ne zaman ve hangi şartlarda dinlenilebileceklerini bilmeleriİnsanları şüphe ve korku içerisinde bırakmamak lazım.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER