ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:12

Alman basınında provoktif Türkiyesoru


İstanbul Taksim’de dün yaşanan olaylar Alman basınında da büyük yankı buldu. Gazetelerin pek çoğu dünkü olaylara birinci sayfalarında yer verirken, Başbakan Erdoğan’ı hedef alan başlıklarla çıktılar. Gelişmeleri iç sayfalarında aktaran Bild gazetesinin provokatif üslubu dikkat çekti. “Yakında bütün Türkiye yanacak mı?” diyen gazete, olaylar hakkında da abartılı ifadeler kullandı.

Türkiye uzmanı Peter Scholl-Lator Bild gazetesinin bu sorusuna “Büyük şehirlerdeki isyan bütün Türkiye’yi temsil etmiyor. Halkın büyük kısmı Erdoğan’ın ardında. Bu nedenle Erdoğan’ın istifası söz konusu olamaz.” şeklinde karşılık verdi.

“SEVGİLİ PAŞA ERDOĞAN”

Olayları abartılı bir dille aktaran Bild gazetesinin yazarlarından Paul Josef Wagner ise, “Sevgili Paşa Erdoğan” başlıklı yazısında eylemcilerin Erdoğan’dan korkmadığı ve olayların süreceği yorumunu yaptı.

Haberin hemen yanında ise, “Halen Türkiye’de tatil yapabilir miyim?” şeklinde bir soru da dikkat çekti.

WELT, ERDOĞAN’I BÖYLE RESMETTİ

Bild ile aynı yayın grubuna ait olan Die Welt gazetesi ise birinci sayfadan yanan bir gösterici resmiyle haberleştirdiği olaylar için "Erdoğan, göstericilere acımasızca davrandı." ifadelerine yer verdi.

Spotunda ise, “Taksim meydanında çatışma: Polis göz yaşartıcı gaz kullandı, buldozerler barikatları yıktı. İstanbul kaosa gömüldü.” yorumunu yaptı. Gazete ayrıca “AB, Türkiye’ye bir şans daha verecek mi?” şeklindeki soruyla da Türkiye’nin AB adaylığını sorguladı.

Tabloid baskısına ise kırmızı yüzlü bir Erdoğan karikatürü koyan Die Welt, “Alarm derecesi Erdoğan” başlığını kullandı ve Başbakan Erdoğan için alaycı ifadelere yer verdi.

SÜDDEUTSCHE ZEITUNG: ERDOĞAN, PROTESTOLARI BASTIRACAK

Süddeutsche Zeitung ise birinci sayfasında polisin tazyikli suyuna maruz kalmış bir eylemcinin fotoğrafıyla verdiği haberde “Erdoğan, protestoları bastıracak” başlığını kullandı.

Haberin spotunda ise, “Polis, tazyikli su ve plastik mermi ile göstericilerin üzerine yürüdü. Türk başbakan ise, illegal ayaklanmalardan bahsetti ve hoşgörünün bittiğini söyledi.” ifadelerine yer verdi.

FAZ: POLİSE RAĞMEN İSTANBUL’DA GÖSTERİLER

Frankfurter Allgemeine Zeitung da birinci sayfadan aktardığı haberine başlık olarak “Polise rağmen İstanbul’da gösteriler” ifadesini seçti.. “Binlerce kişi yeniden Taksim’de / Erdoğan müdahaleyi savundu” diyen gazete dünkü olaylarla ilgili ayrıntılara yer verdi.

FRANKFURTER RUNDSCHAU: ERDOĞAN KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERMELİ

Frankfurter Rundschau gazetesi ise Başbakan Erdoğan’ın tutumunu eleştirdi ve ‘başbakanın toplumu böldüğünü’ öne sürdü. Gazete Erdoğan’ın bir an önce ‘kendine çeki düzen vermesi gerektiği’ yorumunu yaptı.

HAMBURGER ABENDBLATT: VAHŞİCE MÜDAHALE ETTİ

Hamburger Morgen Post adlı bölgesel gazete ise, İstanbul’daki muhabiri üzerinden aktardığı haberde “Sanki savaşta gibi” başlığını kullandı. Gazete "Erdoğan’ın göstericiler vahşice müdahale ettiğini" öne sürdü. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER