ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 16:14

Alman Bakan istifa etmemekte kararlı


Doktora çalışmasında intihal yaptığı akademik bir komisyon tarafından da sabit görülen Federal Eğitim Bakanı Annette Schavan istifa etmemekte kararlı olduğunu açıkladı. Halen resmi bir gezi nedeniyle Güney Afrika’da bulunan 57 yaşındaki bakan, Johannesburg’da yaptığı açıklamada, “Düsseldorf Üniversitesi’nin verdiği kararı kabul etmiyorum ve itiraz etmeyi düşünüyorum.” dedi.

Doktora çalışmasını ve “Dr.” titrini iptal eden Düsseldorf Üniversitesi’ne karşı hukuki süreç başlattığı için konu hakkında daha fazla açıklama yapmak istemediğini belirten Federal Eğitim Bakanı Annette Schavan, siyasi geleceği hakkında yöneltilen sorulara da cevap vermekten kaçındı.

“Dr.” Annette Schavan’ın tez çalışması hakkındaki iddialar uzun süredir tartışılıyordu. Ancak Düsseldorf’taki Heinrich Heine Üniversitesi dün akşam tartışmalara nokta koyan kararı açıkladı ve Hıristiyan Demokrat Birlik Partili Eğitim ve Bilim Bakanı Annette Schavan’ın doktora tezinin geçersiz sayıldığını duyurdu.

Schavan’ın aynı üviversitenin Felsefe Fakültesi’ne 1980 yılında sunduğu doktora tezini inceleyen 15 kişilik komisyon, CDU’lu bakanın en az 60 yerde intihal yaptığı yönündeki iddiaları inceledi. Komisyon üyeleri daha sonra Schavan’ın birçok alıntının kaynağını göstermediğini ve bu bölümleri kendi görüşüymüş gibi sunduğuna karar verdi.

GEÇEN YILDAN BU YANA TARTIŞILIYOR

Schavan’ın doktora tezi hakkındaki iddialar ilk olarak geçen yıl internete sızmış ve kamuoyunda uzun süren tartışmalara yol açmıştı. Ancak o dönemde gelen istifa çağrılarına aldırış etmeyen Schavan’a siyaseten çok yakın olduğu Başbakan Angela Merkel de sahip çıkarak destek olmuştu.

Fakat Başbakan Merkel’le birlikte Güney Afrika gezisini sürdüren Bakan Schavan’ın yeniden gündeme gelen istifa çağrılarına ne kadar dayanacağını ise önümüzdeki birkaç gün yaşnacak gelişmeler gösterecek.

İLK İSTİFA ÇAĞRISI FDP’DEN GELDİ

Federal Eğitim Bakanı Annette Schavan’a yapılan ilk istifa çağrısı Bavyera Eyalet Meclisi Hür Demokrat Parti (FDP) Grup Başkanı Thomas Hacker’den geldi. FDP’li siyasi, doktora titri iptal edilen Schavan’ın bunun bedelini ödemesi gerektiğini belirterek, “Daha önce intihal yaptığı ortaya çıkan Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg’e söylediklerini düşünecek olursak istifa etmesi daha da önemli hale geliyor. Biri için geçerli olan, diğer için de olmak zorunda.” diye konuştu.

GUTTENBERG HAKKINDA NE DEMİŞTİ?

Annette Schavan, CSU’lu eski savunma bakanlarından Karl-Theodor zu Guttenberg’in intihal yaptığı ortaya çıkınca, “Bunca yıl doktora tezlerine eşlik etmiş biri olarak Guttenberg’in yaptığından utanç duyduğumu gizleyemiyorum.” demişti. Bu ağır sözleri sarf ettiği unutulmayan Schavan, şimdilerde çok daha ağır ithamlarla karşı karşıya bulunuyor.

ALMAN PROFESÖRLER AYAKLANDI

Diğer yandan Alman Yüksek Öğrenim Kurumları Birliği Başkanı Bernhard Kempen de Federal Eğitim Bakanı’nın görevine devam etmesinin artık çok zor” olduğunu belirterek, Schavan’ın “ilk etapta” Düsseldorf Üniversitesi’nin aldığı “esas almak zorunda” olduğunu ifade etti. Kempen devamında ise, “Kendisinin bu şartlarda bakanlık görevine devam edebilmesini tahayyül edemiyorum.” dedi.

HALK DA ARTIK SCHAVAN’I İSTEMİYOR

Bu arada Bild.de’nin yaptığı ilk anketler de halkın ezici çoğunluğunun Federal Eğitim Bakanı Schavan’ın istifa etmesinden yana olduğunu gösteriyor. Yakaşık 60 bin kişinin katıldığı anketlere katılanların yüzde 78′i Schavan’ın görede kalmasını kabul edilemez bulduğu belirlendi.

MUFALEFET PARTİLERİ SERT ÇIKTI

Ana muhalefet partisi Sosyal Demokratlar'ın (SPD) genel sekreteri Andrea Nahles ise Welt Online’a yaptığı açıklamada, “Sayın Schavan artık bilim bakanı olarak güvenilir durumda değil. Yaptığının bedelini ödemesi gerekiyor. Bu tür durumlarda, kuralların kim olursa olsun herkes için geçerli olması lazım.” ifadelerini kullandı.

Tagesspiegel gazetesine konuşan Yeşiller Partisi Federal Meclis Grup Başkanı Renate Künast da benzeri yönde bir açıklamada bulunarak, “Sayın Schavan’ın skandalın daha da uzamasına izin vermeyerek, istifa edeceğini varsayıyorum.” dedi.

İNTİHAL KARARININ ARKA PLANI

Düsseldorf Üniversitesi Felsefe Fakültesi Dekanı Bruno Bleckmann dün 20.23′de kameralar karşısına çıkarak, fakültesi komisyonunun 5 saat 43 dakika süren görüşmelerin ardından Annette Schavan’ın doktora tezinde intihal yaptığına karar verdiğini belirtti.

Bakan Schavan geçen yıl mayıs ayında gündeme gelen benzeri iddiaların ardından sadece “bazı dikkatsizlikler yapmış olabileceğini” söylemişti. Ancak bütün bu tartışmalara nokta koyan kararı veren komisyondaki 15 akademisyenden 12′si intihal yapıldığı yönünde oy kullanarak CDU’lu siyasetçinin sonunu hazırladı. Komisyonda sadece iki isim “hayır” oyu kullanırken, bir üye de çekimser kaldı.

KABİNEDEKİ SON İNTİHAL SKANDALI MI?

Böylelikle Başbakan Merkel’in kabinesi ikinci kez “intihal skandalı” ile karşı karşıya kaldı. Bundan iki yıl önce Merkel’in veliahtı olarak gösterilen Alman Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg benzeri bir suçlama nedeniyle görevinden istifa etmiş ve ülkeyi terk ederek ailesiyle birlikte Amerika’ya yerleşmişti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER