ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 15:43

Alkol tüketimi STK'ları isyan ettirdi


Danimarka’da son dönemde hayata geçirilen bütün önlemlere rağmen alkol tüketiminin bir türlü azaltılamaması sivil toplum kuruluşlarını (STK) isyan etme noktasına getirdi. Ortak bir bildiri yayınlayarak hükümete seslenen Danimarkalı STK'lar, "Aşırı alkol tüketimi almış başını gidiyor, derhal bir önlem alın!” çağrısı yaptı.

Toplam 5,5 milyonluk nüfusuna rağmen dünyanın en büyük bira üreticilerinden biri olan Danimarka, son yıllarda ciddi oranda artan aşırı alkol tüketimiyle mücadele ediyor. Alkol ve sigaradan alınan vergileri artıran hükümet reklamları da yasakladı ancak alkol kullanımında henüz kayda değer bir azalma yaşanmış değil.

Danimarka’nın önde gelen 12 sivil toplum kuruluşu önceki gün aşırı alkol kullanımıyla ilgili bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından ortak bir bildiri yayınlayan sivil toplum kuruluşları hükümeti göreve çağırdı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Danimarka Tüccarlar Federasyonu Başkanı John Wagner, “Danimarka toplumunun aşırı alkol tüketimi sorunu olduğunu kabul etmeliyiz. Bilhassa gençler tehlike altında. Bu yüzden alkol üreten ve satan herkes, toplumun bu sorununun çözümüne katkıda bulunmalı.” dedi.

Sivil toplum kuruluşları bilhassa gençler arasında artan aşırı alkol kullanımından şikayetçi. Gelecek nesillerin tehlike altında olduğunu savunan sivil toplum kuruluşları hükümetten radikal adımlar atmasını bekliyor.

Danimarka’da ortalama bir gencin gecede 7 kutu bira içtiği belirtiliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER