ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2012 Çarşamba 19:47

Aliyev, Hocalı soykırımı anıtını ziyaret etti

Aliyev, Hocalı soykırımı anıtını ziyaret etti


Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Hollanda'da Hollanda Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı Adil Aliyev Lahey'deki Hocalı soykırım anıtını ziyaret ederek karanfil bıraktı.

Hollanda'da bu anıtı dikenlere şükranlarını bildiren Aliyev, "Hocalı'da hayatlarını kaybeden insanlarımız için Allah hepimize sabır versin. Hollanda gibi bir memlekette Hocalı zulmünden hayatlarını kaybedenlerin anısına bu anıtı dikmek çok önemli. Şehitlerimizin ruhu biraz da olsa şad oldu." dedi. Aliyev, "Ancak Azerbaycan bayrağının o topraklarda dalgalanması acımızı dindirir." diye ekledi.

Adalet Divanının olduğu Lahey'de bu soykırım anıtını ölümsüzleştirmek için bu anıtı diktiklerini belirten Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Vakfı Başkanı İlhan Aşkın, işlenen korkunç katliama dikkat çekti. Ermenilerin her zaman Azerbaycan ve Türkiye'yi soykırım yapmakla suçladığını belirten Aşkın, "Biz de bunlara karşı hak sesimizi yükseltmek ve Hocalı zulmünü dünya kamuoyuna duyurmak için bu anıtı diktik. Bir sürü zorluklara göğüs gereke iki yıl lobisini yaparak bu anıtı dikmiş olduk." dedi.

Hollanda Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Arif Yakışır ise soykırım suçlularına karşı hiçbir şey yapılamadığını belirtti. Yakışır, "Tüm bunlara rağmen Azerbaycan da katledilen kardeşlerimizi yüreğimizdedir. Katledilen kardeşlerimizin mücadelesini veren bu kardeşlerimize her zaman destek veriyoruz." ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER