ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Şubat 2013 Cuma 21:12

Aliya'nın partisi SDA'nın kongresi yapıldı


Bosna-Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in kurucusu olduğu Demokratik Eylem Partisi'nin yapılan kongresinde, parti genel başkanlığına Süleyman Tihiç yeniden seçildi.

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'daki parlamento binasında yapılan ve tek listeyle girilen kongreye, SDA Genel Başkanı Süleyman Tihiç, Bosna-Hersek Üçl Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, parti delegeleri ve milletvekilleri ile Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Suudi Arabistan, İran, Karadağ ve Filistin'in Saraybosna büyükelçileri ve Bosna-Hersek İslam Birliği temsilcileri katıldı.

Yapılan oylamada, 212 delegeden 190'ı Tihiç lehine oy kullanırken, 13'ü aleyhte, 9'u ise çekimser oy verdi.

Suleyman Tihiç'in yeniden genel başkanlığa seçildiği kongrede, Bakir İzzetbegoviç ise genel başkan yardımcılığına seçildi.

SDA Genel Başkanı Suleyman Tihiç, kongrenin ardından yaptığı açıklamada, yeniden genel başkan seçilmesinin, bir kez daha partisinin gücünü gösterdiğini söyledi.

SDA'nın Bosna-Hersek'in en büyük partisi olduğunu belirten Tihiç, şunları kaydetti:

"Bunu sonuçlarda, oy sayısında ve yerel seçimlerde elde edilen başarıda görebiliriz. Bizim için çok önemli bir süreci geride bıratık. Bugün onayladığımız konvansiyon ile güncel sorunlara cevap verecek platformu ve yeni yürütme kurulumuzu da belirlemiş olduk. Bazılarımızın görev süresi uzarken, yürütme kurulunun büyük bir kısmında ise yenilemeye gittik."

SDA'nın kuruluş nedeni üzerine çalışmaya devam edeceğini kaydeden Tihiç, "Bu Bosna-Hersek devleti için mücadele, Boşnak, Sırp, Hırvat ve diğer halkların adil bir şekilde yaşayacağı devlet için mücadeledir" diye konuştu.

SDA'nın yeni yönetimi, parti tüzüğü gereği 2 yıl boyunca üstlendiği görevi yürütecek.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER