ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 14:21

Alevi İslam Birliği'nden Mevlana çıkışı!


Almanya Alevi İslam Birliği Genel Başkanı Alişan Hızlı, Hazreti Mevlana Celaleddin Rumi'nin vefatının 739.Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.


Alişan Hızlı, "Türkiye'yi bütünleyen en güçlü mayalardan biri olan gelmiş geçmiş en büyük tasavvufçulardan" diye tanımladığı Mevlana için şu ifadeleri kullandı:

"Ömrünün çoğunu insanlara hizmet için adamış, halk tarafından sevildiği gibi her yıl yüzbini aşkın yerli ve yabancı insan tarafından ziyaret edilen ve bir buluşma merkezi haline gelen Hz. Mevlana bize ait bir değerdir. Bu yönüyle ülkemizin bugün kavgalı gibi görünen güzide insanları için de bir buluşma merkezidir. Her yıl tekrarlanan vefat törenlerinin bu niyetle idrak edilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum."

Alişan Hızlı, Mevlana'yı ziyaret edenler arasında "aliminden cahiline, zengininden fakirine, dindarından ateistine, Alevi'sinden Sünni'sine, Gürcü'sünden Çerkez'ine, Laz'ından Boşnak'ına, Kürt'ünden Türk'üne kadar güzel ülkemiz Türkiye'yi meydan getiren bütün değerlerin" yer aldığını vurguladı.

Hızlı, şöyle devam etti: "Ortak değerler, her kesimin sevdiği abide şahsiyetler bizi biz yapan güzelliklerimizdir. Ahirete irtihalinin yeni bir sene-i devriyesinde anmakta olduğumuz Hz. Mevlânâ, cana şifa, ruha gıda bahşeden sözleri ve şiirleriyle hala aramızda yaşıyor gibi bizlere "Ne olursanız olun gelin" mesajını göndermektedir.

Almanya Alevi İslam Birliği olarak bu mesajın hem Aleviler hem de Sünniler tarafından ortak bir çağrı olarak kabul edilmesini ve gönüllerimizde makes bulmasını diliyorum." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER