ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 22:38

"Alçakça bir saldırı ve apaçık bir ihlal"


İsrail’in dün sabaha karşı Suriye’ye düzenlediği hava saldırısı ile ilgili uluslararası yorumlar gelmeye devam ediyor.

Arap Birliği söz konusu saldırıyı, Arap ülkelerinin egemenliğine yapılan “alçakça bir saldırı ve apaçık bir ihlal” olarak değerlendirdi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nabil Elarabi, “Uluslararası toplumun geçmişte Suriye topraklarını bombalamasına sessiz kalması, İsrail’i yeni saldırılar konusunda cesaretlendirdi.” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği dışişleri Bakanları toplantısı için Brüksel’de bulunan bakanlar ise İsrail’in Suriye saldırısı haberine temkinli yaklaştı.

İngiltere Dış İşleri Bakanı William Hague gazetecilere, “Herhangi bir ek bilgim yok. Tabii ki Suriye’deki çatışmadan kaynaklanan çok büyük tehlikeler var.” dedi. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise kesin bir bilgi gelene kadar yorumda bulunmayacağını söyledi.

HİZBULLAH SALDIRIYI KINADI

Lübnan Hizbullah’ı, İsrail savaş uçaklarının Suriye’de bir araştırma merkezini hedef alan saldırısını kınadı. Eylemin, Arap güçlerin askeri yeteneklerini geliştirmesini engellemeyi amaçladığı belirtildi. Açıklamada Hizbullah’ın “Suriye önderliği, ordusu ve halkı ile tam bir dayanışma içinde olduğu" ifade edildi.

İsrail merkezli Debka sitesi, saldırıda Suriye'den Lübnan'a silah götüren konvoyunun vurulduğunu öne sürmüştü. Söz konusu site; yağışlı ve puslu havadan yararlanmak isteyen Suriye'nin Hizbullah'a füze ve silah göndermeye çalıştığını iddia etmişti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER