ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Kasım 2014 Cumartesi 08:52

Alay eder gibi açıklama

Alay eder gibi açıklama

ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey, 490 Filistinli çocuğun öldüğü Gazze operasyonu için, ‘İsrail, sivil kayıpları engellemek için takdir edilecek çaba gösterdi.


ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey, 490 Filistinli çocuğun öldüğü Gazze operasyonu için, ‘İsrail, sivil kayıpları engellemek için takdir edilecek çaba gösterdi. Onlardan öğrenmek için ekibimi gönderdim’ dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği operasyonların ikinci haftasında Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenlemiş ve artan sivil ölümlerinden endişe duyduklarını kaydederek, “Artık sivillerin öldüğünü görmek istemiyoruz” ifadesini kullanmıştı. Oysa ki ABD Genelkurmay Başkanı, Obama ile aynı görüşte değildi. 50 gün süren operasyonda Birleşmiş Milletler rakamlarına göre 2139 Filistinli ölmüş, 20 bin ev yerle bir olmuş olmasına rağmen, daha da önemlisi 490 masum çocuk hayatını kaybetmişken ABD’li Orgeneral Martin Dempsey, çok tartışılacak bir açıklama yaptı. Dempsey, Carneige Endownment for International Peace derneğinin New York’taki konferansında yaptığı konuşmada, Gazze operasyonda İsrail’in son Gazze operasyonunda sivil kayıpların engellenmesi için gösterdiği çabanın takdir edilecek düzeyde olduğunu söyledi. Uluslararası Af Örgütü’nün, savaşla ilgili olarak, ‘İsrail fütursuzca Filistinliler’e ait evleri hedef aldı. Sivillerin yoğun olarak yaşadığı yerleşim birimleri hedef alındı’ raporuna rağmen ABD’li Orgeneral, ‘Bu konuda İsrail’den alacağımız dersler var. O yüzden İsrail’in sivil kaybını engellemekteki başarısını incelemek üzere ekibimi oraya gönderdim’ açıklaması yaptı.

BİLANÇO:

Ölen Filistinli: 2139
Çocuk kayıp: 490
Ölen İsrail askeri: 64
İsrailli sivil kayıp: 6
Ölen İsrailli çocuk: 1
Yaralı Filistinli: 11 BİN
Yaralı Filistinli çocuk: 3 BİN
Evinden olan Gazzeliler: 500 BİN
Gazze’de yıkılan ev: 20 BİN

KAYNAK: VATAN

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER