ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Şubat 2014 Cumartesi 08:36

Akademisyenler Gezi Pakı için Lizbon'da toplandı

Akademisyenler Gezi Pakı için Lizbonda toplandı


Portekiz başkenti Lizbon'da düzenlenen "Gezi Parkı protestoları ve ötesi" başlıklı konferansa, yaklaşık 40 akademisyen katıldı. Türkiye ağırlıkta olmak üzere Avrupa ve Amerika'dan gelen akademisyenler Gezi Parkı olaylarını değerlendirdi.

Lizbon Teknik Üniversitesi'nin ev sahipliği yaptığı programda, zaman zaman gergin anlar da yaşandı. Bazı akademisyenler AK Parti hükümetinin 11 senede yaptığı icraatları överken bazı akademisyenler de hükümetin insan haklarına gereğinden fazla müdahale ettiğini, özgürlükleri kısıtladığını savundu. İki gün süren konferansta Gezi Parkı'ndaki olayların neden bir anda hükümet karşıtı gösterilere dönüştüğü, farklı farklı şehirlere yayıldığı üzerinde duruldu.

Güncel olaylara da değinen bazı akademisyenler, AKP hükümetinin Gezi Parkı olayları sırasında izlediği yanlış politikalara ilişkin yazdıkları makaleleri, yolsuzluk soruşturmalarını örnek göstererek desteklemeye çalıştı. Kıbrıs Uluslararası Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ercan Gündoğan, AK Partiyi "Dört kere partisi kapatılan Erbakan zihniyetinin bugüne yansıması" olarak nitelendirdi. Portekizlilerin pek ilgi göstermediği konferans,
akademisyenlerin kendi aralarındaki bir fikir alışverişi havasında geçti.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER