ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 09:01

Ahmedinejad AB'ye meydan okudu

Ahmedinejad ABye meydan okudu

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, AB'nin İran'a yönelik petrol ambargosunu eleştirdi.


İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, çeşitli projelerin açılış törenine katılmak üzere gittiği Hamedan eyaletinde yaptığı konuşmada, İran'a yönelik yaptırımlara değindi.

Devlet televizyonu IRINN'in canlı yayınladığı konuşmada, Ahmedinejad, Avrupa Birliği'nin İran'a yönelik petrol ambargosunu eleştirdi.

"CEHENNEME KADAR YOLUNUZ VAR"

Ahmedinejad, petrol almayan ülkelere hitaben, '' Petrol almıyorsunuz, cehenneme kadar yolunuz var, iyi ki almıyorsunuz. Biz halkı sahneye getirecek ve petrol satmıyoruz diyeceğiz. Yıllar yılı başarılar yaratan halkımız, petrolle mi bunları yaptı?'' ifadesini kullandı.

''Üniversitelerdeki yeniliklerle petrolün on katı gelir temin edebiliriz'' diyen Ahmedinejad, yer altı ve yer üstü zenginliklerden tam olarak yararlanılması halinde kimsenin İran'ı baskı altına alamayacağını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı, halkın gücüne ve yeteneklerine inanılmasını, büyük düşünce ve projelerin küçük insanlarca engellenmesine izin verilmemesi gerektiğini bildirdi.

İRAN AMBARGOSU

Avrupa Birliği tarafından İran'a uygulanan ambargolar nedeniyle ülkeye yatırım amaçlı hiçbir şirket neredeyse gitmiyor. Giden şirketler ise ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından kara listeye alınıyor.

TÜRKİYE AMBARGO KARARINI DİNLEMEDİ

Geçen yaz Avrupa ülkeleri İran petrolüne kapılarını kapatmış, Çin, Hindistan, Güney Kore ve Türkiye başta olmak üzere İran'ın diğer petrol ve doğalgaz müşterileri ise alımlarını sürdürmüştü.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER