ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ağustos 2013 Cuma 15:55

Ahmedinecad: "Türkiye tehlikede"

Ahmedinecad: "Türkiye tehlikede"

İran'da bir dönem kapanırken Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Türkiye’yi uyardı.


İran’ın başkenti Tahran’da ‘Dünya Kudüs Günü’ etkinlikleri kapsamında konuşan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Türkiye’nin tehlikede olduğunu söyledi.

Tahran Üniversitesi bahçesinde cuma namazı öncesi konuşan Ahmedinecad, emperyalist ülkelerin bölgedeki bazı ülkeler için planlar hazırladığını ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bu ülkelerin tehlikede olduğunu ileri sürdü. 

Ahmedinecad, "Türkiye tehlikededir. Irak, Ürdün, Suudi Arabistan, Körfez ve Kuzey Afrika ülkeleri tehlikededir. Emperyalistlerin tüm bu ülkeler için planları var" dedi.

Bölge devletlerinden Batılılara güvenmemelerini isteyen Ahmedinecad, bu güçlerin vefasız olduğunu bölge ülkelerini kullandıktan sonra kullanmış bir mendil gibi kenara atacaklarını ifade etti.

MİKROPLARI SİYONİSTLER ÜRETİYOR

İran Cumhurbaşkanı, dünyadaki bazı mikropların Siyonistler tarafından üretildiğini de öne sürdü.

Siyonistlerin dünyadaki bazı ilaç merkezlerinin kontrolünü elde tutarak mikrop ürettiğini ileri süren Ahmedinecad, "Ürettikleri mikropları, pahalı ilaçlar satmak ve muhaliflerine darbe indirmek için yaymaktalar. Hangi hayvan buna yapar da bunlar bunu yapıyorlar" diye konuştu.

İNTİHAR EYLEMCİLERİ PERİLERİN KOYNUNA DÜŞMEKLE ALDATILIYORLAR

Bölgede silahlı çatışmalarda yer alan radikal İslamcı guruplar ve intihar eylemcilerine yüklenen Ahmedinecad, "Bir avuç aptalı bulmuşlar, onlara 'bu düğmeye basarsan yüzlerce perinin koynuna düşeceksin, peygamberle birlikte namaz kılacaksın' diyorlar. Kadınları ve çocukların başını kesen, şehirleri ve köyleri yıkan bu gruplar, aslında Siyonistler ve sadece görünümleri Müslüman'dır. Bunlar sadece Müslümanları öldürür" dedi.

AHMEDİNEJAD BUNDAN SONRA NE YAPACAK?

Cumhurbaşkanlığı görevini bırakacak olan Ahmedinejad'ın nükleer teknoloji üniversitesi kuracağı açıklandı.

Görev süresi önümüzdeki hafta dolacak olan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedimejad, başkent Tahran'da üniversite kurmaya hazırlanıyor.

'tasnimnews' sitesinin haberine göre Yüksek Kültür Devrimi Konseyi'nin de onayladığı 'İranlılar Üniversitesi', enformasyon teknolojisi, nanoteknoloji, uzay bilimleri ve nükleer fizik üzerine yoğunlaşacak.
Ahmedinejad, 4 Ağustos'ta koltuğunu Hasan Ruhani'ye devredecek.

NALBANT BABANIN CUMHURBAŞKANI OĞLU

Ülkede "popülist muhafazakar" olduğu söylenen Ahmedinejad, İran'ın kuzeyinde bir köyden, nalbant bir babanın oğlu olarak cumhurbaşkanlığına yükseldi. Sade yaşantısı, abartısız giyim tarzı ve "popülist" söylemleriyle, İran'ın fakir, kırsal kesiminin sempatisini kazandı. Seçim kampanyasını "Yapılabilir ve yapabiliriz" sloganı üzerine kuran Ahmedinejad, "İran'ın petrol gelirlerini fakir halka dağıtmayı" vaadetse de bunu gerçekleştiremedi.

Ahmedinejad, cumhurbaşkanlığının ilk aylarından itibaren, Batı ve ABD'ye karşı sert bir söylem geliştirdi. Cumhurbaşkanı seçilir seçilmez, İsrail'i bir "tümör" olarak nitelendiren Ahmedinejad, bu ülkenin "haritadan silinmesi gerektiğini" söyledi.

Tahran'ın nükleer müzakereler konusundaki dilini ciddi şekilde sertleştiren Ahmedinejad'ın ilk cumhurbaşkanlığı döneminde İran'a uygulanan yaptırımlar artarken, nükleer müzakere konusu da çıkmaza girdi. İran'ın kullandığı dil sertleştikçe, ekonomi kötüye gitti, işsizlik oranı da "aşırı" derecede arttı.

Rejim, tüm itirazlara rağmen Ahmedinejad'ın arkasında durdu

İran devriminden bu yana en ciddi sokak olaylarının yaşandığı 2009 seçimlerinden reformcu kesimin tüm itiraz ve "şaibe" iddialarına rağmen Ahmedinejad, ikinci turda oyların yüzde 64'ünü alarak çıktı.

Günlerce süren protestolar, Devrim Muhafızları tarafından sert bir şekilde bastırılırken, İran'da rejimin bütün organları Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanlığına getirilmesi ve sokak olaylarının yatıştırılmasında yer aldı.

Ahmedinejad, ikinci döneminde, toplumun en yoksul kesimini rahatlatmak için "Hedefli Para Yardımı Sistemi" planını gerçekleştirme kararı aldı. "Acele alınmış" ve "iyi düşünülmemiş" olduğu söylenen bu ekonomik hamleyle, piyasadaki nakit dolaşımının artması sonucu enflasyon tavan yaptı.

Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanlığı süresinin son yılında resmi enflasyon oranı yüzde 30'dan fazlayı bulurken, İran parası sadece iki yılda, üçte iki oranında değer kaybetti.

AHMEDİNEJAD'IN DİNİ LİDERLE ARASı BOZULDU

Cumhurbaşkanlığının ilk döneminde, dini lider Ali Hamaney ile iyi ilişkilere sahip olan Ahmedinejad'ın ikinci döneminde ilişkiler sarsıldı. Hamaney'in, Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atadığı, dünürü Esfandiyar Rahim Meşai'nin bu pozisyonda kalmasına izin vermemesi, dini liderle cumhurbaşkanının arasındaki gerilimi görünür kıldı.

İran'da "sapık cereyan" olarak adlandırılan ve İran'ın İslami kimliği yerine İranlık fikrini merkeze alan bir akımın başını çektiği ifade edilen Meşai'nin cumhurbaşkanı yardımcısı olamaması üzerine Ahmedinejad, onu özel kalem müdürü ve baş danışmanı yaptı. Dünürünü, "kırmızı çizgi" olarak gördüğü söylenen Ahmedinejad'ın, ona olan bağlılığı, Meşai'ye ve temsil ettiği değerlere karşı olan dini otorite ve kurumlarla arasının geri dönülmez şekilde bozulmasına neden oldu.

Yer yer meclis ve yargıyla bozuşan Ahmedinejad, 2011'de İstihbarat Bakanı Haydar Muslehi'yi görevden almak istediyse de yine Hamaney engelini aşamadı.

Ahmedinejad ve Hamaney arasında bir diğer ayrışma ise eski Tahran Savcısı Said Murtazavi üzerinden yaşandı. Ahmedinecad, 2009'daki gösterilerde tutuklanan 3 kişinin işkenceyle öldürülmesi iddiası nedeniyle açığa alınan Murtazavi'yi önce Kaçakçılıkla Mücadele Dairesi, ardından Sosyal Güvenlik Kurumu'nun başına getirdi. Meclis soruşturma komisyonu, "Murtazavi işkenceden sorumludur" dediği halde, atılan bu adım Ahmedinejad'ın yasama ve yargıyla arasını daha da açtı.

Ahmedinejad'ın dini lideri "çiğnemek pahasına", kendisine "ideolojik" olarak yakın olanları tutmaya çalışması ve "başına buyruk" olduğu söylenen çıkışlarıyla, cumhurbaşkanlığının son yıllarında, İran'da rejimi tesis eden kurumları karşısına aldı. Ahmedinejad, hem meclis hem yargı hem de bir dönem "akıl hocası" olan İran'ın önemli dini figürlerinden biri olan Ayetullah Misbah Yezdi'yle de arasını bozdu.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER