ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Mayıs 2014 Cumartesi 10:27

"Ahıska Türk'lerinin acilen Türkiye'ye getirilmesi gerekiyor"

"Ahıska Türklerinin acilen Türkiyeye getirilmesi gerekiyor"

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkan Yardımcısı ve Avrupa Temsilcisi Burhan Özkoşar, Türkiye'den istedi.


Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkan Yardımcısı ve Avrupa Temsilcisi Burhan Özkoşar, Ukrayna'nın doğusundaki çatışma bölgesinde kalan, tahmini 400-500 Ahıska Türkü'nün durumu ağırlaşmadan, çok acil mülteci statüsünde Türkiye'ye getirilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinden talepte bulunduklarını söyledi.

Özkoşar, AA muhabirine ülkenin doğu ve güneydoğu kesimindeki Donetsk ve Slavyansk bölgelerinde sıcak çatışmaların yoğunluk kazandığını, ağır silahların kullanıldığı çatışmalarda bölgede yaşayan ve arada kalan Ahıska Türklerinin de olumsuz etkilendiğini anlattı.

Özbekistan'da 1989'daki Fergana olaylarından sonra söz konusu bölgelere bin 801 Ahıska Türkü yerleştirildiğini, ülke genelindeki sayının 8 bin 500'e ulaştığını aktaran Özkoşar, "Çatışma bölgelerinde yaşayan hemşehrilerimiz mal ve can güvenliğinden mahrum durumda çaresizce başlarına gelecekleri beklemektedir. Ahıska Türklerinin bir kısmı Gürcistan'daki Ahıska bölgesine göç etme talebinde bulunmaktadır. Geri kalan büyük bölümü de Türkiye'ye mülteci kabul edilmelerini istemektedir" şeklinde konuştu.

Pasaportu olanların Rusya, Azerbaycan ve Türkiye'ye geçtiklerini, ülkedekilerin ise daha güvenli bölgelere giderek canlarını kurtardıklarına dikkati çeken Özkoşar, imkanları olmayanların ise köylerdeki evlerinin mahzenlerini sığınak yaparak, korku içinde yaşadıklarını ifade etti.

"Kadın ve çocuklar camiye sığındı"

Bölgede gelişen olayları başından beri yakından takip ettiklerini, Ukrayna Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti Başkanı Marat Rasulov ve bölgede yaşayan birlik temsilcisi Nebican Basatov aracılığıyla bilgi aldıklarını anlatan Özkoşar, şöyle devam etti:

"Bugüne kadar yaralı veya can kaybı yaşamadık ancak mal kaybımız oldukça fazladır. Havan mermilerinin düştüğü 3 hemşehrimizin evi kullanılmaz hale geldi. Bombaların düştüğü evlerde bulunmayan hemşehrilerimiz şans eseri ölümden kurtulmuşlardır. Kadın ve çocuklar, Donetsk'te camiye sığınmaları sağlanarak güvenlik altına alınmış, aile büyükleri de köylerde kalmıştır. Ailesini bırakmayan ve çatışmaların ortasında kalan 16 yaşlarındaki Ahıskalı Sabina Mamedova Yusupova'yı ailesi Donetsk'teki camiye götürmek istediğinde, 'yetim kalmak istemiyorum, ölürsem de sizinle ölürüm' sözleriyle dünyaya insanlık dersi vermiştir"

Ahıska Türklerinin 70 yıldır Ahıska'ya dönmeyi beklediklerini, Gürcistan'ın kabulü halinde vatanlarına gideceklerini belirten Özkoşar, "Avrupa Konseyi, Gürcistan ve Türkiye yetkili makamları nezdinde yaptığımız çalışmalar, bunun uzayacağını gösteriyor. Bu nedenle, çatışma bölgesinde kalan tahmini rakamlarımıza göre 400-500 Ahıska Türkü'nün çok acil mülteci statüsünde Türkiye'ye getirilmesi gerekiyor. Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinden talepte bulunduk. Durum iyice ağırlaşıp can kaybı yaşanmadan bu insanlarımızın acilen Türkiye'ye getirilmesi gerekmektedir" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER