ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2014 Pazartesi 15:42

AGİT'ten Cumhurbaşkanı Gül'e veto çağrısı


Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunya Miyatoviç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e internet yasasını meclise iade etmesi için çağrıda bulundu.

Miyatoviç, Cumhurbaşkanı Gül'e konuyla ilgili gönderdiği mektupta, "İnternet yasasının Türkiye'de ifade ve basın özgürlüğünü tehdit edeceğinden endişeliyim. Kamuyu ilgilendiren meselelerde serbest iletişim ortamını engelleyecek çok kaygı verici bazı hükümer içeriyor." ifadelerini kullandı.

Yasada; Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın yetkililerinin artırılması, internet kullanıcılarının bilgilerinin mahkeme gözetimi olmadan elde edilmesi, bilgilerin iki yıl boyunca saklanması ve site içeriklerinin engellenmesi gibi endişe verici unsurların bulunduğunu hatırlatan Dunya Miyatoviç, "İnternet yasası; idarenin keyfî müdahalesine imkan tanıyarak mahremiyeti ve internet kullanıcılarının haklarını ihlal edebilir. Bu da ifade özgürlüğüne yeni kısıtlamalar getirebilir ve gazetecilerin çalışmalarını olumsuz etkileyebilir." uyarısını yaptı.

Yasa taslağının oluşturulma sürecinde gerekli paydaşlarla istişare edilmediğini ve mevcut internet yasasının kısıtlayıcı yapısı hakkındaki endişelerin de dikkate alınmadığını ifade eden AGİT temsilcisi, "Veto kararını vermeniz durumunda meclis bunun etkisini değerlendirebilecek; sivil toplum, akademi çevreleri ve diğer paydaşlar tarafından konu yaygın tartışmaya açılacaktır." dedi.

AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunya Miyatoviç, yeni yasanın internette ifade özgürlüğü alanında uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi için destek de teklif etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER