ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 21:50

Afrika’daki Sahel’e yardım sözünün 3'de biri yapıldı


Gelişmiş ülkelerin kuraklık, sel ve politik kavgalar nedeniyle gıda, sağlık gibi temel insani gereksinimlerini karşılamada ciddi sıkıntı çeken Afrika’nın Sahel bölgesi için yardım sözlerini tutumadığı ortaya çıktı. İhtiyacın ancak üçte biri karşılandı.

New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde bu kurumun Sahel Bölgesel İnsani Yardım Koordinatörü Robert Piper bir basın toplantısı düzenledi. 2013 için Sahel bölgesine yardıma muhtaç 12 milyona yakın insan olduğunu hatırlatan Piper, bunun için de 1 milyar 700 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Gelişmiş ülkelerin Sahel bölgesi için BM’nin belirlemiş olduğu 1 milyar 700 milyon dolarlık maddi yardıma verdikleri destek sözünün ise ancak 609 milyonunun (yüzde 36) karşılanabildiğini kaydetti.

Çad, Moritanya, Mali, Senegal, Burkina Faso, Nijer gibi ekonomik yönden sıkıntı yaşayan bölgedeki ülkeleri kapsayan Sahel’de geçen yıl yaşanılan kuraklık nedeniyle yine acil insani yardıma ihtiyaç duymulmuş bölgeye BM önderdiğinde bir milyar 600 milyon dolarlık yardım ulaştırılmıştı.

Basın toplantısında Piper, acil insani yardıma muhtaç olanların sayısını 11 milyon 600 bin kişi olarak açıklarken, bunların bir milyon 500 binin çocuk olduğuna işaret etti. Mali ile Çad’da ülkelerini terk etmek zorunda kalan insan sayısının toplam 380 bine geldiğine işaret eden Piper, bölgedeki Moritanya, Burkina Faso, Nijer ile Çad’daki mültecilerin sayısının da 532 bini geçtiğini söyledi. Bölgenin fakirleşmesine kuraklık ve toprakların tarıma elverişsizliğinin yanı sıra sellerin de neden olduğunu belirten Piper, Sahel’de yaşanılan gıda sorununun bir başka nedeninin de politik olduğunu söyledi.

Temel insani ihtiyaçlarını karşılamaktan aciz milyonlarca insanın sağlık sorunları da yaşadığına işaret eden Piper, kolera, kızamık gibi salgın hastalıkların da bölgede özellikle çocukların yaşamlarını tehdit ettiğine işaret etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER