ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 13:41

Afrika’da fil sayısı 10 yılda yüzde 62 azaldı


Orta Afrika’da doğal ortamda yaşayan fil sayısında son 10 yılda yüzde 62 oranında düşüş yaşandığı bildirildi. Yaban Hayatı Koruma Derneği (WCS) tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, etkili, hızlı ve çok yönlü eylem planına geçilmediği takdirde yakın zamanda dev hayvanların soyunun tükenme riski var.

WCS ve birçok hayvan koruma dernekleri yapılan araştırmanın sonuçları bilim dergisi PloS One’ de yayınlandı. Araştırmaya 60’ın üzerinde bilim yazarı katkı sağladı. Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo, Gabon ve Kongo ormanlarında yapılan araştırma için 91 bin 600 iş günü sarf edildi, 12 bin 875 kilometre yol katedildi.

WCS hazırladığı raporda, fil sayısındaki azalmanın en önemli nedeni, fillerin dişleri için öldürülmesi olarak gösterildi. Filleri korumak için hükümetlerin kaçak avlanmayı önleyecek kanunları hayata geçirmesi, fildişini en çok kullanan ülkelerle olan ticaretin daha iyi takip edilerek yolsuzlukların üzerine gidilmesi gibi tedbirlerin dev hayvanların neslinin korunmasındaki önemine değinildi.

İnsanların yerleşim yeri açmak için fillerin yaşadığı doğal ortamları yok etmesi de, hayvanların yaşamının önündeki en büyük engellerden biri olarak gösterildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER