ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 11:56

Afganistan'daki olaylar yüzde 14 azaldı


Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF), Afgan güvenlik güçlerinin görev yaptığı bölgelerdeki ayaklanmaların yüzde 14 azaldığını belirtti.
     ISAF yetkilisi Gnter Katz, basına yaptığı açıklamasında, 2014 sonunda NATO güçlerinin çekilecek olması ve aynı yıl Devlet Başkanlığı seçiminin de yapılacağını belirterek, gerekirse bu dönemlerde Afgan güvenlik güçlerine yardım sağlayabileceklerini söyledi.
     2013 sonlarına doğru ülke genelinde emniyetin sağlanmasının tamamen Afgan güvenlik güçlerine devredileceğini bildiren ISAF yetkilisi Katz, Afgan güvenlik güçlerinin seçimlerden önce kapasitesini ve etkinliğini daha da artırması gerektiğini belirtti.
     Seçim döneminde, ülke genelindeki güvenliği Afgan birliklerinin sağlayacağını bildiren yetkili, gerekirse ISAF birliklerinin yardım sağlayacağını da sözlerine ekledi.
     NATO birliklerinin çekilmesinden sonra isyancıların köylere ve kasabalara sızabileceği yöndeki görüşe de katılmadığını ifade eden ISAF yetkilisi, ''Afganistan'da güvenlik, güçlü bir şekilde sağlanmaya başladı. Afgan emniyet güçlerinin görev yaptığı bölgelerde, ayaklanmalar yüzde 14 azalma görülmektedir'' diye konuştu.
     Geçtiğimiz günlerde Afganistan İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada, Afgan emniyet güçleri ülke genelinde yüzde 75 güvenliği sağladığı bildirildi.
     NATO kapsamında Afgan topraklarında görev yapan 50 ülkeden toplam 135 bin asker bulunuyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER