ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 16:27

Afganistan'da sivil kayıpları

Afganistanda sivil kayıpları

Afganistan'da ölen ve yaralanan sivillerin sayısının bu yılın ilk altı ayında yüzde 24 arttığı belirtildi.


Afganistan'da ölen ve yaralanan sivillerin sayısının bu yılın ilk altı ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24 arttığı belirtildi.

Ülkedeki BM Yardım Misyonu'nun (UNAMA) yayımladığı raporda, Ocak-Haziran 2014 döneminde sivillerin daha çok Afgan güçleriyle Taliban militanları arasındaki silahlı çatışmalarda hayatını kaybettiği ifade edildi. Taliban tarafından yol kenarına yerleştirilen patlayıcılar da sivil kayıpların önemli nedeni olarak gösterildi.

Yarısı çocuk

Rapora göre, 2014 yılının ilk altı ayında ülkede bin 564 sivil hayatını kaybetti, 3 bin 289 sivil yaralandı. Ölen ve yaralananların yarısının çocuklar, üçte birinin de kadınlar olduğu vurgulandı.Sivil kayıpların yüzde 74'ünün Taliban ve hükümet karşıtı silahlı gruplar, yüzde 9'unun hükümet yanlısı güçler, yüzde 8'inin Afgan güçleri ve yüzde 1'inin uluslararası güçlerden kaynaklandığı belirtildi.

BM Genel Sekreterinin Afganistan Özel Temsilcisi Jan Kubis yaptığı yazılı açıklamada, 2014 yılında Afganistan'da savaşın şeklinin değiştiğini belirterek çatışmaların sivil bölgelerde arttığını kaydetti. UNAMA raporda, tüm taraflardan çatışmalarda sivillerin hayatına önem verilmesini ve hedef alınmamalarını istedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER