ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Eylül 2014 Pazar 22:28

Afganistan’da seçim sonucu kutlaması

Afganistanda seçim sonucu kutlaması

Afganistan Devlet Başkanlığı seçim sonuçlarının açıklanmasıyla seçimi kazanan Eşref Gani Ahmedzai’nin taraftarları bir araya gelerek kutlama yaptı.


Afganistan Devlet Başkanlığı seçim sonuçlarının açıklanmasıyla seçimi kazanan Eşref Gani Ahmedzai’nin taraftarları bir araya gelerek kutlama yaptı.

Ülkenin birçok şehirlerinde halk tarafından yapılan kutlamaların yanı sıra taraftarlar, başkent Kabil’de Eşref Gani Ahmedzai’nin evinin önünde toplanarak davul zurna eşliğinde Atan Milli oyunlarıyla sevinçlerini duya duya yaşadı.

Devlet Başkanlığı seçimini Ahmedzai’nin kazanmasıyla mutluluk duyan ve kutlamaya katılan Suhabuddin Mahkeş isimli vatandaş, “Sonunda halk isteklerine kavuştu. Biz Eşref Gani Ahmedzai’nin liderimiz olmasını istiyorduk, Allah dualarımızı kabul etti. Ondan dolayı herkes çok mutlu ve seve seve kutlama yapıyorlar. Bu sevinci tüm halkıma tebrik ediyorum.” ifadeleriyle mutluluğunu dile getirdi.

Habibullah adlı başka bir vatandaş ise “Bu akşam çok mutluyum. Ülke başkanı beli oldu. Ben Eşref Gani ve tüm kadrosuna tebriklerimi iletiyorum ve ülkeye daha iyi hizmet etmesini Allah’tan temenni ediyorum. Ayrıca üst yönetici olan Dr. Abdullah Abdullah’a da tebriklerimi sunuyorum. İkisi bir araya gelerek Birlik Hükümeti kurmalarıyla ülke dertlerine deva olsunlar. Bunların ilk hedefleri Afganistan ve Afgan halkına hizmet etmek olmalı.” şeklinde konuştu.

Aylardır süren ve çıkmaza giren başkanlık seçimi en son bugün Bağımsız Seçim Komisyonu tarafından resmen açıklanırken, seçimin galibi Eşref Gani Ahmedzai oldu.

Bu arada devlet başkanı adayları Ahmedzai ile Dr. Abdullah Abdullah, sonuçlar açıklanmadan bir kaç saat önce, Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin katılımıyla başkanlık sarayında düzenlenen törende Ulusal Birlik Hükümeti kurma anlaşmasını imzalamıştı.

Adaylar arasında imzalanan anlaşmada, seçimin galibinin devlet başkanı, diğer adayın ise üst düzey yetkileri olan bir "üst yönetici" olacağı hususları yer alıyor. 5 sayfalık anlaşmanın maddeleri arasında ayrıca yeni devlet başkanının görevi devir almasından sonra anayasanın değiştirilmesi için bir komisyon görevlendirilmesi ve bakanlıkların devlet başkanı ve üst yönetici tarafından eşit olarak belirlenmesini öngören bir kanunun yapılması yer alıyor.

Bu arada Devlet Başkanı Hamid Karzai, başkanlık sitesinde yayınladığı yazılı haberde, seçim sürecinin bitmesinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, yeni hükümeti ve tüm Afgan halkını tebrik etti.

Seçimin uzun sürdüğünü ve halkın bu sürecin bitmesini büyük sabırla beklediğini aktaran Karzai, başkan seçilen Ahmedzai ve "üst yönetici" Abdullah’ın Ulusal Birlik Hükümeti kurma anlaşmasını yapmalarının ülke için hayırlara vesile olacağını ifade etti.

Afganistan'da 14 Haziran'da yapılan ikinci tur başkanlık seçiminde eski Dışişleri Bakanı Dr. Abdullah Abdullah ve eski Maliye Bakanı Eşref Gani Ahmedzai yarışmıştı.

Sonuçlarla ilgili yapılan ilk açıklamada Ahmedzai'nin kazandığı belirtilirken, Abdullah ise seçimde yolsuzluk yapıldığını iddia etmişti. Bunun sonucu seçim süreci çıkmaza girmişti.

Anlaşmazlığın giderilmesi için ABD Dışişleri Bakanı John Kerry iki kez Kabil'e gelmişti. Kerry'nin girişimleri sayesinde adaylar tüm oyların tekrar sayımı ve kazanan adayın Ulusal Birlik Hükümeti kuracağı konusunda anlaşmıştı. Fakat adaylar arasında iktidarın paylaşması üzerinde devam eden müzakerelerde sonuca varılamamıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER