ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2013 Çarşamba 22:00

Afganistan'da Kızılhaç binasına intihar saldırısı


Afganistan'ın Pakistan sınırı yakınlarındaki Celalabad kentinde Uluslararası Kızılhaç Örgütüne (ICRC) ait bir binaya intihar saldırısı düzenleyen 4 kişi öldürüldü, çatışmada 1 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

Celalabad Emniyet Müdürü Muhammed Emin Şerif, bir intihar eylemcisinin üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirmesinin ardından diğer saldırganların içeri girdiğini ve bu sırada 1 Afgan koruma görevlisinin hayatını kaybettiğini bir koruma görevlisinin de yaralandığını söyledi.

Şerif, saldırıda Kızılhaç Celalabad bölge sorumlusunun da hafif yaralandığını, 3 saat süren çatışmanın ardından, 4 saldırganın etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Saldırı sonrası açıklama yapan Kızılhaç Örgütü sözcüsü, binada bulunan 6 personelin kurtarıldığını bildirdi. Sözcü, saldırıdan Taliban ya da bir başka silahlı grubu sorumlu tutmadı.

Kızılhaç Örgütü, 30 yıldan bu yana Afganistan'da hiçbir saldırının hedefi olmadı.
Şüphelilerin başında gelen Taliban örgütü ise daha önce yaptığı bir açıklamada, Kızılhaç'ın Afganistan'daki

faaliyetlerinden övgüyle söz etmişti. Zira birçok yerde çatışma sonrası hayatını kaybeden Taliban mensuplarının cesetleri Kızılhaç Örgütü tarafından alınıp ailelerine teslim ediliyor. Yine tutuklu bulunan Taliban üyelerinin aileleri ile mektuplaşmasını da örgüt sağlıyor.

Bu arada Celalabad saldırısı, Kabil'in ardından Afganistan'da son 1 haftada uluslararası kuruluşları hedef alan ikinci saldırı oldu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER