ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Haziran 2014 Pazartesi 15:33

Afganistan'da intihar saldırısı

Afganistanda intihar saldırısı

3 Türk mühendis öldü


Afganistan'da doğusundaki Nangarhar vilayetinde sabah saatlerinde Türk inşaat şirketinin çalışanlarını taşıyan minibüs, intihar saldırısının hedefi oldu. Saldırıda 2 Türk mühendis, 1 Türk işçi hayatını kaybetti, 1 Türk işçi de ağır yaralandı.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre saldırı Nangarhar’ın Behsud ilçesinde gerçekleşti. Yerel saatle 08.00 sularında Türk inşaat şirketinin çalışanları, işe giderken saldırıya uğradı. Saldırganların Türk şirketi çalışanlarını hedef aldığı açıklandı.

Vilayet sözcüsü Ahmed Ziya Abdülzayi, Türk işçilerin Behsud kasabasındaki şantiyeye giderken saldırının gerçekleştiğini açıkladı. Abdülzayi, intihar bombacısının bir motosiklet kullandığını, minibüsün yanına gelerek üzerindeki bombayı patlattığını söyledi.

Saldırıda 2 bomba kullanıldığı ifade edildi. İkinci patlamada ise biri çocuk ve biri kadın toplam 2 kişinin öldüğü ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’da üç Türk vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan bombalı saldırıyı lanetleyerek Afgan makamlarından terör eylemini gerçekleştiren failleri yakalayarak adalete teslim etmelerini istedi.

Dışişleri, Afganistan’da meydana gelen ve üç Türk vatandaşın hayatına mâl olan terör saldırısı üzerine bir mesaj yayımladı. Dışişleri, olayda hayatını kaybedenlerin isimlerini de zikrederek ‘‘Afganistan'da faaliyet gösteren EMTA inşaat şirketimiz çalışanlarını Kabil'e yaklaşık 150 km mesafede, Celalabad vilayetindeki şantiyeye taşıyan servis taşıtına yönelik olarak bu sabah (2 Haziran) uzaktan kumandalı bombayla gerçekleştirilen bir saldırıda bulunulduğu ve bunun sonucunda EMTA çalışanlarından Proje Müdürü Fuat Taş, Ümit Ünal ve Halil Gül isimli vatandaşlarımızın hayatlarını kaybettikleri, Ahmet Şahinoğlu adlı vatandaşımızın da yaralandığı büyük bir üzüntüyle öğrenilmiştir. Saldırıda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralanan vatandaşımıza acil şifa diliyoruz.’’ ifadelerine kullandı.

"FAİLLERİN YAKALANARAK ADALETE TESLİM EDİLMELERİNİ BEKLİYORUZ"

Afgan makamlarından faillerin biran önce bulunarak adalete teslim edilmesi çağrısında bulunan Dışişleri, ‘‘Faili henüz bilinmeyen bu alçakça saldırıyı lanetliyoruz. Afganistan makamlarının ivedilikle bu terör eyleminin faillerini yakalayarak adalete teslim etmelerini bekliyoruz. Diğer yandan, dost ve kardeş Afganistan'a her alanda yardımcı olmak hususundaki irademiz muhafaza edilmektedir.’’ değerlendirmesinde bulundu.
 

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER