ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ekim 2016 Çarşamba 14:36

"Afgan Kızı" sahtecilikle suçlanıyor

"Afgan Kızı" sahtecilikle suçlanıyor

National Geographic dergisine "Afgan Kızı" başlığıyla kapak olan Gula, Pakistan'da gözaltına alındı


Fotoğrafçı Steve McCurry tarafından 1985'te fotoğrafı çekilen ve aynı yıl National Geographic dergisinin haziran sayısına kapak olan "Afgan Kızı" Şarbat Gula, Pakistan'da gözaltına alındı.

National Geographic'e kapak olan fotoğrafında, keskin bakışları ve yeşil gözleriyle 1980'li yıllardaki Afgan savaşının ve mültecilerin tüm dünyaya yayılan simgesi haline gelen Gula, Pakistan Federal Soruşturma Ajansı (FIA) tarafından sahte kimlik bulundurduğu iddiasıyla gözaltına alındı.

Pakistan'ın kuzeybatısındaki Peşaver kentinde yaşayan Gula'ya sahte kimlik sağlayan yetkililerin de arandığı bildirildi.

Pakistanlı yetkililer, Gula'nın suçlu bulunması halinde 14 yıl hapisle cezalandırılabileceğini belirtti.

Meşhur fotoğraf çekildiğinde 13 yaşında olan Gula’nın hikayesi Sovyetler Birliği ve Afganistan arasındaki savaş sırasında öksüz kalmasıyla başladı. Tüm dünyada meşhur olan fotoğrafı çekildikten sonra uzun yıllar Gula'nın kim olduğu bulunamadı. 2002 yılına gelindiğinde fotoğrafı çeken McCurry'nin de aralarında bulunduğu bir National Geographic ekibi Gula'yı bulabilmek için Afganistan'a gitti. Ekip, 1992'de Afganistan'ın ücra bir bölgesinde Gula'ya ulaşmayı başardı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER