ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 19:03

Afgan halılarına yurt dışından talep

Afgan halılarına yurt dışından talep


Afganistan’da el yapımı Afgan halılarına daha çok yurt dışından talep görüyor.

İpliklerin boyanmasından, halıların dokunmasına kadar el yapımı olan Afgan halıları, kadınlar tarafından büyük bir sabır gerektiren zahmetli çalışma sonucu ortaya çıkıyor. Üç ebatta, 6, 9 ve 12 metre kare dokunan Afgan halıları, yerel pazarda bin 200 ile 2 bin 400 dolar arasında satılıyor.

Afganistan ticaret odalarının açıklamalarına göre, Afgan halı pazarında Türk ve İran halılarının piyasaya girmesinden sonra durgunluk yaşanıyor. Tamamen el yapımı oldukları için de diğer halılara göre daha pahalı olan Afgan halıları, daha çok yurt dışına gönderiliyor.

Afgan halı tüccarı Resul Taczade, halı işleme sanatının bir kültür mirası olarak nesilden nesile geçtiğini anlattı. Afgan halılarının el yapımı ve birinci sınıf olduğunu aktaran Taczade, “Bizim halılar en kaliteli ve en iyi boyanmış halılardır. Afgan halıların tamamı kadınlar tarafından el işi dokunur.” dedi.

Genellikle kırsal kesimlerde dokunan Afgan halıları, şehirlere getiriliyor, buradan da yurt dışına satılıyor. Afgan halıları, ülkeye döviz getirilmesinde de önemli bir kaynak oluşturuyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER