ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ağustos 2014 Pazartesi 23:44

Af Örgütü: ABD, İsrail'e yakıt sevkiyatını durdursun

Af Örgütü: ABD, İsraile yakıt sevkiyatını durdursun

Uluslararası Af Örgütü, ABD hükümetine, ordu tarafından kullanılması için İsrail'e yapılmakta olan yakıt sevkıyatının durdurulması çağrısında bulundu.Af Örgütü'nün internet sitesinde yer alan habere göre, Uluslararası Af Örgütü Silah Kontrolü ve İnsan Hakları Başkanı Brian Wood, "Giderek artan sivil ölümlere ve korkunç yaralanmalara neden olan saldırılarda kullanılan askeri araçlar ve savaş uçaklarına yakıt sağlamayı sürdürerek, ABD hükümeti ellerine daha fazla kan bulaştıracaktır" dedi.

ABD'nin İsrail ordusuna yakıt ve silah sevkıyatı yapmayı sürdürmek yerine, bu tür transferleri acilen durdurması ve her iki tarafın acımasızlıklarını araştıracak uluslararası bir soruşturmaya destek vermesi gerektiğini vurgulayan Wood, şunları kaydetti.

"Hem ABD hem İran, taraflara askeri destek sağlayarak uluslararası hukukun ihlal edilmesine yol açmaktan suçludur. Askeri teknoloji sağlanmamış olsa Gazze meselesinde hiçbir taraf, uluslararası hukuku bu denli cezasız kalarak defalarca ihlal etmezdi."

Haberde, Af Örgütü'nün, son 4 haftadır Gazze'de tüm taraflarca savaş suçu işlendiğine ilişkin kanıtlar artarken, defalarca tüm taraflara kapsamlı silah ambargosu uygulanması çağrısında bulunmuş olduğu hatırlatıldı.

ABD hükümetinin İsrail silahlı kuvvetlerine 100 binlerce ton yakıt sağlamayı sürdürdüğüne vurgu yapılan haberde, 2013 ve 2014'te ABD'den İsrail'e toplam 9 kez sevkiyat yapıldığı, son jet yakıtının İsrail'e 14 Temmuz'da ulaştığı, yeni yola çıkarılan yakıt tankerinin de İsrail'e 12 Ağustos'ta ulaşmasının beklendiği bildirildi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER