ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Haziran 2014 Çarşamba 13:52

Adı yolsuzluğa karıştı istifa etti

Adı yolsuzluğa karıştı istifa etti

İspanya'da yolsuzluk skandalı bu kez eski bir bakanı görevinden etti.


2004-2009 yıllarında sosyalist Zapatero hükümeti zamanında Bayındırlık Bakanı olan Magdalena Alvarez, 1994-2004 yıllarında Endülüs özerk yönetimi hükümetinde ekonomiden sorumlu bakan olduğu döneme ait bir yolsuzlukla ilgili soruşturmada sanık oldu. İspanya'da "ERE olayı" olarak bilinen, Endülüs bölgesindeki bazı şirketlere usulsüz şekilde yardım edildiğine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Alvarez, mayıs ayında Sevilla İl Mahkemesi tarafından sanıklığı kesinleşince AYB'den istifa etmek zorunda kaldı.
Alvarez, bir İspanyol radyosuna verdiği demeçte, "Her şeyin bir sınırı var. Hakkımda yapılan tüm karşıt kampanyaların, suçlamaların, çarpıtmaların arkasında PP (iktidardaki Halk Partisi) var. Onlar beni yerimden edip, başkasını koymak için her şeyi yapıyorlar. Ben, ülkem, çalıştığım banka ve kendim için böyle şeyler yapmam. Buna değmez" diyerek, iktidar partisini suçladı.
Alvarez, sanık olduğu davada kamuya karşı işlenmiş bir suçun sivil sorumluluk teminatı olarak bir süre önce 29,5 milyon avro ödemek zorunda kalmıştı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER