ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 11:28

Adanalı iş adamları, Texas'taki Türk okullarını gezdi

Adanalı iş adamları, Texastaki Türk okullarını gezdi


ABD'nin Texas eyaleti Houston şehri ile partnerlik anlaşması imzalamak üzere bu ülkede bulunan Zihni Aldırmaz ve beraberindeki iş adamlarından oluşan heyet, Texas eyaletindeki Türk okullarını da gezdi.

North American College (Kuzey American Üniversitesi)'ni ziyaret eden Zihni Aldırmaz ve beraberindekiler onuruna, okulda bir yemek düzenlendi. Yemeğin ardından Üniversite Rektörü Prof. Dr. Recai Peçen tarafından bir sinevizyon gösterisi ve sunum yapıldı. Çoğu üniversitenin yaptığının aksine derslere alanında uzman doktoralı öğretim üyelerinin girdiğini ifade eden Peçen, "Asistanların derse girmesini prensip olarak doğru bulmuyoruz. En kaliteli eğitimi vermeye çalışıyoruz. Öğrencilerimize eğitimden barınmaya her türlü imkanı sunuyoruz. Ailelere, Türkiye'den daha güvenli bir ortamda çocuklarına eğitim verdiğimizi söyleyebilirim." dedi.

Öğrencilerinin yüzde 51'inin Amerikalı, yüzde 19'unun Türk, geriye kalan yüzde 30'unun da 40 değişik ülkeden olduğunu kaydeden Prof. Peçen, Amerika'da üniversite eğitimi almanın her zaman avantajlı olduğunu, bunu diğer üniversitelere göre çok cazip bir ücretle sağladıklarını kaydetti. Bu yıl ilk mezunlarını vereceklerini ve aynı zamanda MBA eğitimi de yaptırmaya başlayacaklarını vurgulayan Peçen, ayrıca yaz dönemlerinde de dil kursları ile her seviyeden vatandaşa hitap ettiklerini söyledi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni aldırmaz ise Rektör Recai Peçen şahsında bu kurumları açan, önayak olan ve hizmet eden herkesi tebrik ettiğini ifade etti. Amerika'da bir üniversitenin önünde Türk bayrağının dalgalanmasından ayrıca gurur duyduğunu sözlerine ekleyen Aldırmaz, benzer kurumların Amerika genelinde yaygınlaşması temennisinde bulundu.

Adana heyeti, daha sonra ilköğretim seviyesinde hezimet veren Harmony okullarından birini gezdi. Texas bölgesinde 40 civarında bu şekilde işletilen okul olduğunu ifade eden yetkililer, Zihni Aldırmaz ve beraberindekilere okulu tanıttı. Okuldaki, ahşap ve cam işleme atölyeleri, tüm heyetin ilgi odağı oldu. Okul yetkililerinin verdiği bilgiye göre, eğitim sezonu başında alacakları 100-150 öğrenci için bin 600'ün üzerinde başvuru oluyor.

Zihni Aldırmaz ve beraberindekiler, ayrıca, Houston’da Adanalı birkaç iş adamı tarafından ortak kurulan ve ABD’lilere Türk yemekleri sunan Sultan Restaurant’ın açılışını da yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER