ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 17:35

AB'ye çağrı: "Rumların size ihtiyacı var"


AP Sosyalistler ve Demokratlar Grubu’nun Başkanı Hannes Swoboda, Rumların içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntıyı atlatabilmesi için AB'nin Güney Kıbrıs'a yardım eli uzatması gerektiğini söyledi. Swaboda, "Güney Kıbrıs, AB’nin destek ve dayanışmasına ihtiyacı var." dedi.

Aşırı sağcı Sosyalist Rum EDEK Partisi'nin davetlisi olarak Güney Kıbrıs’ta bulunan Swoboda, EDEK Başkanı Yannakis Omiru ile görüştü. Görüşmenin ardından konuşan Swoboda, gerek krizin göğüslenmesi, gerekse kara para aklamayla ilgili suçlamalar konusunda Euro bölgesindeki ülkelerin dayanışmasının olması gerektiği üzerinde durdu.

Swabodai Güney Kıbrıs’taki sorunların büyük ölçüde Yunanistan’daki sorunlardan kaynaklandığını ifade etti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin Davos’ta yaptığı, "bazı ülkelerin Euro bölgesinden çıkması gerekeceği" şekilde açıklamasını da yorumlayan Swoboda, Euro bölgesini ülkelerin terk etmesi için değil, ülkelerin burada kalabilmesi ve sorunlarını birlikte çözmesi için oluşturduklarını belirtti.

Omiru ise Güney Kıbrıs’ta kara para aklandığına dair suçlamalar konusunda Swoboda’nın gösterdiği büyük anlayıştan ötürü memnuniyetini dile getirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER