ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 15:03

"AB'nin kara liste, İsrail'in Lübnan’a saldırı için yasal şemsiye"


Lübnan merkezli Hizbullah örgütü, AB’nin kendilerinin silahlı kanadını “terör” örgütleri listesine almasının altındaki gerçeğin, İsrail’in Lübnan’a saldırmasına yasal bir zemin hazırlamak olduğunu öne sürdü.

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah, AB kararından sonra El-Menar televizyonunda yaptığı ilk konuşmada,” Bu ülkeler bilmelidirler ki bu kararla İsrail’e Lübnan’a her türlü savaş ve saldırı için yasal şemsiyesi sunmuşlardır. Bu ülkeler İsrail’in Lübnan’a ve direnişe yapacağı her türlü saldırıya ortak olacaklardır.” dedi.
Nasrallah, “İsrail’in girişimleri sonucu alınan bu karar İsrail’in çıkarlarını temine yöneliktir. Bu, 28 AB ülkesinin ABD ve İsrail’in iradesine teslim olduğunu göstermektedir. ”şeklinde konuştu.
AB, hafta başında 28 ülkenin dışişleri bakanlarının katıldığı aylık toplantıda Hizbullah'ı oybirliğiyle ''terör'' örgütü listesine almıştı.

ABD ve İsrail ise kararı memnuniyetle karşılamıştı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, diğer Avrupa ülkelerinin de AB'nin attığı adımı izlemesi gerektiğini söylemişti.

Kara listeye alma kararı şahıslara yönelik vize yasakları ve örgütün Avrupa'da bulunan mal varlıklarının dondurulmasını içeriyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER