ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 12:07

ABD’nin yakın takibinde


Amerikan Yüksek Mahkemesi’nde Eyalet Adalet Bakanlarına yönelik düzenlenen programda Türkiye’deki yeni anayasa çalışmaları ve başkanlık sistemi gündeme geldi.

ABD’li eyalet bakanları ve savcılar programa katılan Rethink Enstitüsü Başkanı Fevzi Bilgin ve Türk Amerikan Birliği Genel Başkanı Faruk Taban’a Türkiye’deki son dönemde gündemde olan iki konuda görüşlerini bildirdi.

“BAŞKANLIK SİSTEMİ KONUSUNDA YARDIMCI OLABİLİRİZ”

Başkanlık sistemi hakkında görüşünü bildiren Indiana Eyaleti Adalet Bakanı Greg Zaeller, meselenin basit bir sistem değişimi olmadığının altını çizdi. Zaeller, başkanlık sistemi ile birlikte yasama, yürütme ve yargı alanında birçok düzenleme yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Yüksek Mahkeme Başkanı John Roberts'in de katıldığı programda, Eyalet Adalet Bakanları, Türkiye’deki başkanlık sistemi tartışmalarını yakından takip ettiklerini ifade etti. ABD de uygulanan sistemden faydalanılabileceğini belirten bakanlar bu konu hakkında Türkiyeli yetkililere bilgi vermekten memnuniyet duyacaklarını söyledi.

Türkiye’deki sivil anayasa sürecini de takip ettiklerini ifade eden ABD’li eyalet bakanları, Türkiye’nin tarihi bir dönemeçte olduğunu, heyecan verici bir süreçten geçtiğini, ortaya çıkacak metnin tam demokratik bir metin olmasını umduklarını ifade etti.

Öte yandan Eyalet Adalet Bakanları Derneği’nin (NAAG) önümüzdeki haziran ayında Türkiye’ye bir gezi düzenleyeceği öğrenildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER