ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 22:37

ABD'nin Suriye'de rejimin kimyasal silah kullandığı açıklaması


Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, ABD'nin Suriye'de Esed rejiminin kimyasal silah kullandığı yönündeki açıklamasının endişe verici olduğunu belirtti.
Dışişleri Bakanlığı'nın resmi inretnet sitesinde yer akan açıklamada Lukaşeviç, kendilerine ulaşan haberlerin ciddi endişe uyandırdığını kaydetti. Lukaşeviç, ''illegal silahlı gruplara'' silah vermenin, bölgedeki tansiyonu yükselterek, masum sivillere karşı şiddet düzeyininin daha da artmasına yol açacağını ifade etti.
Esed yönetiminin, ülkede kimyasal silah kullanımının araştırılması için BM'ye başvurduğunu anımsatan Lukaşeviç, Rusya tarafından da Surye'deki iç savaş esnasında herhangi bir kimyasal kullanılmadığının bir çok kez açıklandığını söyledi.
Lukaşeviç, Suriye krizinin çözüm yolunun, ABD ve Rusya'nın üzerinde mutakabata vardığı Uluslararası Suriye Konferansı olduğununu bir kez daha dile getirdi.
Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Yuriy Uşakov da ABD'nin, Suriye'de Esed rejiminin muhaliflere karşı kimyasal silah kullandığı yönündeki açıklamasının "inandırıcı olmadığını" söylemişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER