ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Eylül 2013 Perşembe 10:19

ABD'nin muhtemel Suriye müdahalesinin maliyeti tartışılıyor


ABD’nin Suriye’ye muhtemel bir saldırıda bulunması ekonomik endişeleri beraberinde getirdi. Müdahalenin kapsam ve süreç olarak sınırlı tutulması halinde savunma bütçesine bir külfet getirmeyeceği görüşünde olan uzmanlar ancak bir yıldan fazla sürmesi halinde ABD ekonomisini olumsuz etkileyeceği konusunda uyardı.

ABD'nin Akdeniz'de bulunan 6 adet savaş gemisinin 5'i 200'den fazla Tomahawk füzesi taşıyor. Bir Tomahawk füzesinin hedefe fırlatılmasının maliyeti ise 1.5 milyon dolar.

Savunma politikalarıyla ilgilenen Stratejik ve Bütçesel Değerlendirmeler Merkezi (Center for Strategic and Budgetary Assessments) adlı düşünce kuruluşunun kıdemli üyelerinden Todd Harrison, müdahalenin bütçeye etkisinin büyük olmayacağını savundu. Bununla birlikte müdahale tarzının maliyeti değiştirebileceğine dikkat çeken Harrison, birkaç yüz milyon doların ABD Savunma bütçesini ciddi manada etkilemesini beklemediklerini dile getirdi.

Eski Savunma Bakanlığı yardımcılarından Lawrence Korb, ABD donanmasının kullanmayı düşündüğü füze ve bombandırman uçakları önceden alındığı için bütçeye ekstra bir yük olmayacağını belirtti. Korb, muhtemel müdahalede görev alacak askeri personelin maaş ve giderlerinin de önceki savunma bütçesine dahil olduğunu hatırlattı.

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nin verdiği bilgiye göre Suriye’de 'uçuşa yasak bölge' ilan edilmesinin, aylık masrafı 500 ile 1 milyar dolar arasında değiştirebileceği hesap ediliyor.

2011’deki Libya krizinde NATO güçlerinin müdahalede bulunmasının birkaç haftalık maliyeti 600 milyon doların üzerindeydi. Bunun büyük bir kısmı ise füzeleri yerleştirmek için kullanıldı. ABD sözkonusu operasyonda yaklaşık 221 tane Tomahawk füzesi kullanmıştı.

ABD, 1999’da Kosova’ya yaptığı geniş çaplı ve 77 gün süren operasyona 5 milyar dolar harcamıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER