ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 21:51

ABD'nin Mısır'a yönelik askeri yardımları sürecek mi?

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Mısır'a yönelik "tüm askeri yardımların" duracağına yönelik haberlerin yanlış olduğunu ancak "işlerin de her zaman olduğu gibi devam edemeyeceğini" belirterek, "Diplomatik açıdan ve Kongre bağlamında uygun bildirimlerin yaptığımız zaman, Mısır ile yardım ilişkilerimizin geleceğini açıklayacağız" dedi.


Carney, günlük basın toplantısında, "ABD Başkanı Barack Obama'nın Mısır'a bazı yardımların kesilmesi noktasında nihai kararını verip vermediğine" yönelik soru üzerine, Mısır'a yönelik "tüm askeri yardımların" duracağına yönelik haberlerin yanlış olduğunu aktardı.

Obama'nın BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında belirttiği gibi, son yıllarda kendilerinin en başta ilgi duydukları konuların hukukun üstünlüğü, ifade ve toplanma özgürlüğü, güçlü sivil toplum ve azınlık haklarına saygıyı gerektiren gerçek bir demokrasinin tanınması ve Mısır halkının isteklerini meşru biçimde yansıtan bir hükümetin desteklenmesi dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"(Bu) Temel ilgilerimizi teşvik etmek ve Mısır halkının yararlanacağı alanları desteklemek için geçici hükümetle çalışmaya devam edeceğiz. Başkan Obama açıkça belirtti ki işler de her zaman olduğu gibi devam edemeyecek. Bildiğiniz gibi, belirli askeri sistemleri (F16) göndermeyeceğimizi zaten bildirmiştik. Başkan Obama tarafından talimatı verilen gözden geçirmenin sonucunu takiben, diplomatik açıdan ve Kongre bağlamında uygun bildirimlerin yaptığımız zaman Mısır ile yardım ilişkilerimizin geleceğini açıklayacağız. Mısır'da, farklılıkların şiddet yoluyla çözülmesi anlayışına karşı durmaya ve demokratik geçisi desteklemeye devam edeceğiz. ABD'nin Mısır'a yardımları dahil, Mısır hükümetiyle ilişkilerimiz sürecek".
Carney, "kendisinin sözlerinden Obama'nın aslında kararını verdiği ama açıklamadan önce uygun bildirimlerin yapılmasına ihtiyaç olduğunun anlaşıldığı"na yönelik soruya karşılık, ''Uygun bildirimleri yaptığımızda, açıklayacağımız bir karar olacak" dedi.

Sözcü Carney, "O zaman bazı yardımlar mı kesilecek?" sorusuna ise "İşlere her zaman olduğu gibi devam etmeyeceğiz. Bu durum, konu belirli askeri sistemler olduğunda zaten alınan bazı kararlarla ortaya konulmuştu" yanıtını verdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER