ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 22:30

ABD'nin Mısır politikasına ilişkin oturum


ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde ABD'nin Mısır politikasına ilişkin oturum düzenlendi.
Oturumda konuşan Kongre üyesi Eliot Engel, Mısır ordusunun Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevinden uzaklaştırmasını "otokratik hükümetin diğeriyle yer değiştirmesi" olarak tanımladı.
Ordunun yönetime el koyduğunda Mursi'nin, halkın büyük çoğunluğu tarafından ülkenin yöneticisi olarak görülmediğini ileri süren Engel, Müslüman Kardeşler yönetimindeki bir Mısır'ın, ABD'nin ve bölgedeki müttefiklerinin çıkarlarını yok edebileceğini iddia etti.
- "İşbirliği için milyarlarca dolar harcadık"
Engel, temmuzda ordunun müdahalesinden sonra yaşanan olaylar nedeniyle Mısır'a F-16 uçaklarının teslimatında geciktirilmeye gidilmesini o gün desteklediğini hatırlattı.
"Ancak bugün, yapılan yardımın askıya alınmasının Mısır hükümetini daha fazla demokratik yapacağına inanmıyorum" diyen Engel, askeri yardımın durdurulmasının ABD ve Mısır ordusu arasındaki yakın işbirliğini tehlikeye sokacağını kaydetti.
Engel, "Bu ordu işbirliği önemli. Milyarlarca dolar harcadık. İlişkileri güçlendirdik. Bunu kullanalım, telef etmeyelim. Bu işbirliği, Ortadoğu'da, Kuzey Afrika ve ötesindeki ABD'nin kritik ulusal güvenlik çıkarlarını destekliyor. Yakın işbirliği, ABD donanma gemilerinin Süveyş Kanalı'na özel erişimine sahip olması anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.
İki ülkenin istihbarat servislerinin de birçok bölgesel güvenlik konusunda işbirliği yürüttüğüne değinen Engel, "Eğer bana ordu ile Müslüman Kardeşler arasında bir tercih yapmam sorulsaydı, her seferinde orduyu seçerdim" dedi.
- "Kararları yeniden gözden geçireceğiz"
Dışişleri Bakanlığının Yakın Doğu'dan sorumlu bakan yardımcısı vekili Elizabeth Jones da iki ülkenin askeri alandaki işbirlikleri hakkında bilgi verdi.
Ülkede ağustostaki gösterilerde yaşanan olumsuzlukların ardından Başkan Obama'nın Kahire ile ilişkilerinin önceden olduğu gibi devam edemeyeceğini söylediğini hatırlatan Jones, şu anda Mısır ordusuna verilen askeri eğitimin ve belirli ABD menşeli ordu sistemleri teçhizat desteğinin devam ettiği bilgisini verdi.
Jones, "Ancak şu anda F-16, M1A1 tank kitleri, Harpoon füzeleri ve Apache helikopleri gibi büyük silah sistemlerinin dağıtımını durdurmuş bulunuyoruz. Sağlık ve özel sektör alanlarında da gelişme sağlayacak, Mısır halkının doğrudan faydalanabileceği ekonomik destek vermeye devam edeceğiz, ancak hükümete nakit para transferi yapmıyoruz. Biz bu kararları, ülkedeki geçici hükümetin demokrasiye sürdürülebilir, kapsayıcı ve barışçıl geçişi sağlayacak yol haritasındaki ilerlemeye göre yeniden gözden geçireceğiz" diye konuştu.
Kongre'nin Cumhuriyetçi üyesi Ileana Ros-Lehtinen de Muhammed Mursi'nin seçilmesinden sonraki politikalarını eleştirdi. Mursi'nin seçilmiş olsa da "seçimlerin tek başına demokrasiyi oluşturmadığını" ifade eden Ros-Lehtinen, Beyaz Saray yönetiminin Mısır siyasetini sorguladı. Ros-Lehtinen, "Obama yönetiminin Kongre'ye danışmadan Mısır'a yönelik bazı yardımları askıya alması hayal kırıklığı oluşturdu" yorumunda bulundu.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER