ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Haziran 2014 Perşembe 22:12

ABD'nin küresel casusluk faaliyetleri

ABDnin küresel casusluk faaliyetleri

Almanya'da, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) dinleme faaliyetlerini araştıran Federal Meclis Araştırma Komisyonu üyeli, eski NSA sistem analisti Edward Snowden ile Moskova'da görüşmeyi kararlaştırdı.


Federal Meclis'te düzenlenen komisyon toplantısında, hükümeti oluşturan Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) temsilcileri, Snowden ile Moskova'da görüşme yapılması için teklif sundu.
Tartışmaların ardından, muhalefetteki Sol Parti ve Yeşiller Partisi'ne karşı CDU/CSU ve SPD'nin oylarıyla Snowden ile Moskova'da bir araya gelinmesi kararı alındı.
CDU/CSU ve SPD, Snowden'ın komisyon tarafından dinlenmesine hazırlık yapmak için temmuz ayı başında eski NSA sistem analistiyle ön görüşme mahiyetinde gayriresmi bir buluşmanın gerçekleşmesini amaçlıyor.
Alınan kararı eleştiren muhalefet partileri, Snowden'ın komisyon tarafından Almanya'da dinlenmesini talep ediyor.
Yeşiller Partili Komisyon Üyesi Konstantin von Notz, Snowden ile Moskova'da buluşulmasını, "Anlamsız, reklam amaçlı ucuz bir gezi" olarak nitelerken, Sol Partili Komisyon Üyesi Martina Renner, komisyonda hükümet kanadının aldığı bu kararla Snowden'ın, Berlin'de dinlenmesinin engellenmek istendiğini savundu.
Muhalefet partilerinin temsilcileri, komisyon üyelerinin Snowden ile yapacağı görüşme için Moskova'ya gitmelerinin Rusya tarafından malzeme olarak kullanılabileceği endişesi taşıdıkları ifade ediyor.
Alman hükümeti, komisyona gönderdiği bir yazıda, Snwoden'ın Almanya'ya gelmesi durumunda tutuklanmayacağı veya ABD'ye iade edilmeyeceği yönünde bir güvence vermedi.
Öte yandan, bugün komisyonda dinlenen hukuk uzmanları gizli servislerin dinlenme faaliyetlerinin yasal olup olmadığı konusunda bilgi verdi.
Uluslararası hukuk uzmanı Prof. Stefan Talmon, casusluk yapmaya barış döneminde de izin verildiğini ancak bu dinlenme faaliyetlerinin diplomatik temsilciliklerden veya askeri üslerden yapılmasının uluslararası hukuka aykırı olduğu görüşünü savundu.
Hollandalı uluslararası hukuk uzmanı Douwe Korff ise NSA'nın dinleme faaliyetlerinin yasa dışı olduğunu belirterek, bunun Başbakan Angela Merkel'in cep telefonunun dinlenmesi konusunda da geçerli olduğunu kaydetti.
Diğer taraftan Başbakan Angela Merkel'in cep telefonunun dinlenmesiyle ilgili kimliği belirlenemeyen şüpheliler hakkında gizli servis ajanlığı faaliyeti şüphesiyle soruşturma başlatan Federal Başsavcı Harald Range, eski NSA sistem analisti Edward Snwoden'ın Moskova'da dinlenmesinin şu an için söz konusu olmadığını belirtti.
Eski çalışanlarından Edward Snowden'ın sızdırdığı bazı gizli belgeler sayesinde NSA'nın Almanya genelinde dijital casusluk ve teknik dinleme faaliyetleri yürüttüğü ortaya çıkmıştı. Snowden'ın ifşa ettiği belgelerde NSA'in Alman vatandaşlarını ve başta Başbakan Angela Merkel olmak üzere siyasetçilerini dinlediği iddia edilmişti.
Alman Meclisi de NSA'nın dinleme faaliyetlerine ilişkin bir araştırma komisyonu kurmuştu. Komisyon, ABD ve İngiltere istihbarat kuruluşlarının Almanya'da yürüttüğü casusluk faaliyetlerini araştırmakla görevlendirilmişti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER