ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2014 Perşembe 07:53

ABD'nin IŞİD stratejisi

ABDnin IŞİD stratejisi

ABD yönetimi, ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD ile mücadelede Kongre'den istediği askeri yetkinin, hedef ve sınırları IŞİD olarak belirlenmiş ve muharip güç konuşlandırılması gibi büyük çaplı askeri eylem gerektirmeyen bir yetki olmasına sıcak baktı.


ABD yönetimi, ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD ile mücadelede Kongre'den istediği askeri yetkinin, hedef ve sınırları IŞİD olarak belirlenmiş ve muharip güç konuşlandırılması gibi büyük çaplı askeri eylem gerektirmeyen bir yetki olmasına sıcak baktı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde, şu anda ABD Başkanı Barack Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcılığını görevini yürüten Tony Blinken'ın, ABD Dışişleri Bakan Yardımcılığı adaylığının onama süreciyle ilgili oturum düzenlendi.

ABD Başkanı Obama, Kongre'den IŞİD'e karşı askeri güç kullanımına dair hükümete yeni yetki verilmesini istemişti ancak Kongre'de bu yetkinin onaylanması henüz gerçekleşmedi.

Komite Başkanı Robert Menendez, Blinken'a, Obama'nın istediği asker güç yetkisinin sadece IŞİD ile sınırlanması, sadece 3 yıl gibi belirli bir zamanla kısıtlanması ve muharip asker kullanımını gerektirecek olası büyük çaplı askeri yetki ihtimalinin önlenmesi şeklinde düzenlenmesine yönetim olarak nasıl baktıklarını sordu.

Blinken da Mendendez'in genel anlamda belirttiği unsurların kendileri için uygun göründüğünü belirterek, "Bunları tartışma fırsatı bulacağız ve bu bana göre yeni yetkinin görüşülmesi noktasında iyi bir temel sunuyor" diye konuştu.

IŞİD ile mücadele konusunda belirli hedefe odaklanmış bir yetki düzenlemesi istediklerini ve bunun Kongre'nin geniş çaplı desteğiyle geçmesi halinde daha güçlü olacağını kaydeden Blinken, "Biz belirli hedefe yönelik ve odaklanmış bir yetki istiyoruz ki bu da IŞİD'i yok etmek" ifadesini kullandı.

Blinken, İran ile Batılı ülkeler arasında 24 Kasım'a kadar uzatılan İran'ın nükleer programına yönelik müzakerelerle ilgili olarak da o tarihe kadar İran ile kapsayıcı bir anlaşmaya varmanın zor göründüğünü ama imkansız da olmadığını söyledi. Blinken, "Bu tamamen İran'ın, programının tamamen barışçıl amaçla olduğuna dair bizi, partnerlerimizi ikna etmek için adım atmaya istekli olup olmadığına bağlı. Şu anda ise o aşamada değiliz" dedi.

BLİNKEN İLE MCCAİN ARASINDA GERGİNLİK

Oturumda, Senatör John McCain ile Blinken arasında gerginlik de yaşandı. McCain, Blinken'a 2 yıl önce sarf ettiği "Irak'ın daha az şiddet içeren, daha demokratik ve refah bir yer olduğu ve ABD'nin Irak ile tarihte hiç görülmemiş kadar temasta olduğuna" yönelik sözlerinde yanılıp yanılmadığını sordu.

Blinken, sözlerine başlarken konuşmasını kesen McCain, "Sadece evet veya hayır şeklinde" diye tekrar sordu. Blinken da o dönem bağlamında yaptığı açıklamanın arkasında durduğunu söyledi.

Bir soru üzerine Ukrayna'ya ölümcül silah yardımı yapmadıklarını belirten Blinken, ancak bu seçeneğin hiçbir zaman da masadan kaldırılmadığını ve değerlendirildiğini söyledi. Blinken, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in Ukrayna ziyaretindeki konulardan birinin de bu olacağını bildirdi.

Daha sonra McCain, "Ukrayna'ya silah vermeli miyiz? Evet veya Hayır" sorusunu yöneltti. Blinken'ın doğrudan "Evet-hayır" yerine cümlelere geçmesini eleştiren McCain, "Sizin tavsiyenizi sormuyorum, fikrinizi soruyorum. Bu komiteye fikirlerinizi sunmak zorundasınız" dedi.

Blinken'ın "Benim inancım, bunun şu konuda rol oynayabileceği yönünde.." şeklinde konuşmasına başlarken sözünü tekrar kesen McCain, "Başkan, lütfen kayıtlara geçiniz, konuşmacı soruya yanıt vermedi" ifadesini kullandı.

Başkan Menendez ise "Kayıtları konuşmacının zaten yaptığı gibi, soruya cevap verdiği şekilde bırakıyorum" cevabını verdi.

McCain ise "Pardon ama bu olumlu veya olumsuz bir cevap niteliği taşımıyor, kendisi soruya yanıt vermedi. Sorumu tekrar soruyorum, Ukraynalılara ölümcül silahlarla desteklemeli miyiz, evet veya hayır?" dedi.

Ancak, Blinken "Evet veya hayır" şeklinde bir yanıt vermekten tekrar kaçınarak, bunun üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olduğunu belirtti. McCain ise bu ifadeyi eleştirdi.

"ABD BAŞKANI 'HAYIR' DEDİĞİ İÇİN O İNSANLARIN ÇOĞU ŞİMDİ ÖLÜ"

McCain'in "Esed'e saldırmıyoruz değil mi?" sorusu üzerine Blinken, "Hayır" yanıtını verdi.

Bunun üzerine McCain, Blinken'in eylül ayında "Esed ile baş etmenin en iyi yolunun, onun iktidardan gönderilmesi ve ılımlı muhaliflerin buradan boşalacak alanı doldurması" olduğuna yönelik sözlerini hatırlatarak, Esed'in iktidardan gitmesi üzerinde çalışıp çalışmadıklarını sordu.

Blinken "Esed'in meşruluğunu yitirdiğini" belirtirken, McCain, "ABD'nin Suriyelileri eğitirken Esed'e saldırmamasının, bunu karşısında Esed'in Özgür Suriye Ordusu'nu hedef almasının ahlaki olup olmadığını" sordu.

Blinken'ın muhaliflere eğitim ve ekipman sağlanması için Kongre ile çalıştıklarını söylemesi üzerine, McCain, "Siz benimle hiç çalışmadınız, (yönetimde görevde olduğunuz) 6 yıl çalışmayıp, şimdi mi bunu yapmak istiyorsunuz" çıkışında bulundu.

McCain, Suriye'ye gittiğini belirterek, "ABD Başkanı, Savunma Bakanlığı, CIA ve Dışişleri Bakanının, onların silahlandırılması önerisine 'hayır' dediği için onlara yardım edemediğimizden bugün o insanların bir çoğu ölü" dedi.

Blinken'a, yönetimin söylediklerinin çoğunun yapılmadığını ve Suriyeli muhaliflerin kendilerini terk edilmiş hissettiğini ifade eden McCain, "Bunu hissetmek için de her sebepleri var. Hiçbir yardım alamadıklarına inandıkları için gidip El-Nusra'ya katılanlar var" diye konuştu.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER