ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2019 Perşembe 13:11

"ABD'nin Irak'tan çıkma emri psikolojik savaş propagandasıdır"

"ABDnin Iraktan çıkma emri psikolojik savaş propagandasıdır"

İran, ABD'nin bazı çalışanlarına Irak'tan çıkma talimatını "psikolojik savaş propagandası" olarak nitelendirdi.


İran, ABD'nin bazı çalışanlarına Irak'tan çıkma talimatını "psikolojik savaş propagandası" olarak değerlendirdi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'na (ISNA) göre, İran'ın Birleşmiş Milletler Temsilciliğinden yapılan yazılı açıklamada, "ABD'nin acil durumlarda görevli olmayan hükümet çalışanlarına Irak'tan çıkma talimatı psikolojik savaş propagandasının son perdesidir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, İran'ın Irak ya da hiçbir yerde kimse için tehdit oluşturmadığı ve hiçbir yerde saldırı kastının olmadığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, dün, ülkenin Bağdat Büyükelçiliğindeki tüm ikinci derecedeki personelden Irak'ı terk etmelerini istemişti.

Büyükelçiliğin internet sitesinde yer alan açıklamada, İran ile Basra Körfezi'nde artan askeri gerilim nedeniyle diplomatik temsilcilikte elzem ve acil görevlerde bulunmayan tüm personelin ülkeyi terk etmesi talimatı verildiği belirtildi.

Talimat, Washington yönetiminin, geçen hafta İran'ın ve bölgede onun adına hareket eden güçlerin, ABD vatandaşlarını ve çıkarlarını hedef alan saldırılar planladıklarının tespit edildiğini açıklamasının ardından gelmişti. Büyükelçilik pazar günü yayımladığı açıklamada da ABD vatandaşlarına "artan gerilimler nedeniyle" Irak'a seyahat uyarısında bulunmuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER