ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 21:11

ABD'nin ilk başkanlık uçağı, Arizona’da çürüyor

ABDnin ilk başkanlık uçağı, Arizonada çürüyor


ABD’de ilk defa başkan için dizayn edilen uçak ‘Air Force One’, Arizona’daki Marana Regional Havalimanı’nda çürüyor.

Başkanların özel uçakla taşınması fikri dünyada ilk defa Amerika’da 1943'de hayata geçirildi. Bundan önce başkanlar askeri uçak kullanıyordu. Arizona’daki havalimanında kaderine terk edilen ilk başkanlık uçağı, Lockheed firmasının VC-121 modeli. Uçağın ilk seferini 1945 yılında dönemin başkanı Franklin D. Roosvelt'i Yalta Konferansı’na taşıyarak gerçekleştirdi.

Locheed firması bir yıl sonra VIP’e uygun VC-121A modelini dizayn edince, Marana havalimanındaki uçağın başkanı taşımasına son verildi. Panama havayolu tarafından satın alınan ilk uçak 1959 yılına kadar sivil taşımacılıkta kullanıldı.

Marana havalimanını müdürü Steve Miller, uçağın kendi havalimanlarında olduğunu çok az insanın bildiğini belirterek, ‘‘Bu üzücü birşey. Orada 70 yıllık bir tarihi eser var ve bunu kimse bilmiyor’’ dedi.

ABD başkanlarının bugün hizmetine tahsis edilmiş iki Air Force One var. Başkanı taşıyan uçağın yedeklenmesi fikri ilk defa 1954 yılında hayata geçirildi. 1960 yılına kadar başkanı taşıyan uçağı Lockheed firması üretirken bu tarihten sonra Boeing şirketi görevi devraldı. Boeing, başkanlar için 1990 yılına kadar 707 modelini sattı. 1990 yılından sonra ise aynı firma Air Force One için VC-25As modelini geliştirdi. Boeing 747-200B modelinin dönüştürülmüşü olan VC-25As uçağının 2017 yılında VC-25 modeli ile yer değiştirmesi planlanıyor. Aynı yıl başkanı taşıyan iki adet Air Force One sayısının üçe çıkarılması da hedefleniyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER