ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2014 Cuma 15:14

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Power, Gaziantep'te

ABDnin BM Daimi Temsilcisi Power, Gaziantepte

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Samantha Power, Nizip ilçesinde Suriyeliler'in konakladığı çadır kenti ziyaret etti.


Yaklaşık 11 bin Suriyeli'nin barındığı çadır kenti ilk olarak tepelik bölgeden izleyen Power, burada fotoğraf çektirdi.
Daha sonra çadır kente geçen Power, Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Yunus Emre Bayrak ve Nizip Kaymakamı Yaşar Karadeniz tarafından karşılandı.
İl Afet ve Acil Durum Müdürü Sinan Atakan tarafından idari binada verilen brifinge katılan Power, burada yaptığı konuşmada, kendisini kabul eden Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine teşekkür etti.
Ziyaret amacının Türkiye'nin Suriyelilere verdiği hizmetten dolayı teşekkür etmek olduğunu belirten Power, ''Durumları tahmin edilemeyecek şekilde mağdur olan bu insanlara kucak açan Türk hükümeti ve Türk halkına teşekkür edilmek istendi bu nedenle buradayım" dedi.
Çadır kentteki anaokulunu da ziyaret eden Power, Suriyeli çocukların Türkçe ve İngilizce okuduğu şarkıları dinleyerek, bir süre onlarla sohbet etti.
Market ve sosyal tesisleri de gezen Power, dikiş nakış kursunda eğitim alan kadınlarla yakından ilgilendi. Suriyeli kursiyerler Power'e ziyaretinden dolayı hediye verdi.
Power İncelemelerinin ardından kentteki Suriyeli temsilcilerle basına kapalı olarak görüştü.
Power'e ziyaretlerinde İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yavuz Oruç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Gündeş, Nizip Çadır Kent Müdürü Mahmut Alagöz, Nizip Konteyner Müdürü Halil Kendirci ve AFAD yetkilileri eşlik etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER