ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ekim 2014 Perşembe 15:12

ABD'li General Allen'dan IŞİD stratejisi

ABDli General Allendan IŞİD stratejisi

ABD Başkanı Obama'nın IŞİD'le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi emekli General Allen, IŞİD'i sadece fiziksel olarak mağlup etmenin değil, temsil ettiği fikri ve aşırcılığı bozguna uğratmanın önemli olduğunu söyledi.


ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi emekli General John Allen, IŞİD'i sadece fiziksel olarak mağlup etmenin değil, temsil ettiği fikri ve aşırcılığı bozguna uğratmanın önemli olduğunu söyledi. 

İngiltere'de temaslarda bulunan General Allen BBC 2'de yayınlanan "Newsnight" programında yaptığı açıklamada, IŞİD'e karşı yürütülen hava operasyonlarının Suriye ayağında yer almayan İngilitere'nin posizyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Allen, İngiltere'nin ülkesini Suriye'de destekleyip destekleyemeceğinin sorulması üzerine şöyle konuştu:

"İngiltere ve ABD Irak'ta omuz omuza durdu. Afganistan'da omuz omuzaydık. Şimdi de IŞİD'le baş etme konusunda strateji ortaya çıktıkça yakın istişare içindeyiz. Sanırım kısa bir sürede bu konuda da omuz omuzayız diyebileceğiz. Bu ilişki hep özel ve tarihseldi. İngiltere'nin bu stratejide bize destek vereceğini düşünüyorum."

Allen, İngiltere'nin Suriye'de ne gibi pozisyon almasını beklendiğinin sorusuna karşılık da,  "birkaç önemli rol" olduğunu vurgulayarak, bunların "Özgür Suriye Ordusu'nun eğitilmesi ve askeri ekipman sağlanması" olduğunu söyledi. 

Emekli general, IŞİD'e karşı verilen mücadelenin stratejisinin sadece askeri tedbirleri içermediğini belirterek, "IŞİD'i sadece fiziksel olarak mağlup etmek yeterli değil. IŞİD'in temsil ettiği fikri ve aşırıcılığı da bozguna uğratmalıyız. Aşırıcılığa neden olan nedenlerle baş etmek için hepimizin bir araya gelmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

General Allan, dün Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ile görüşmüştü. General Allen 31 Ekim'e kadar Fransa, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Katar, ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde temaslarda bulunacak. 

İngiltere bu hafta başında IŞİD'le mücadele çerçevesinde, Suriye üzerinde keşif uçuşları yapacağını açıklamıştı. IŞİD'e yönelik hava operasyonunun Irak ayağına destek veren İngiltere, özellikle Kürtleri tehdit eden IŞİD hedeflerini bombalıyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER