ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Haziran 2014 Çarşamba 15:42

AB'den Tayland'a darbe tepkisi

ABden Taylanda darbe tepkisi

Tayland Dışişleri Bakanı Vekili Sihasak Phuangketkeow, AB'nin ülkede yapılan darbeye tepki olarak koyduğu yaptırımların "sembolik" olduğunu açıkladı.


Başkent Bangkok'ta AB temsilcileriyle bir araya gelen Phuangketkeow, AB'nin yaptırımlarının "sembolik" olduğu yorumunu yaparak AB'nin Tayland'dan ve Tayland'a yönelik tüm resmi ziyaretleri "demokratik olarak seçilecek bir hükümet göreve gelene kadar" askıya almasından pratikte çok fazla etkilenmeyeceklerini söyledi.
Phuangketkeow, AB ile "Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması"nın imzalanmasına giden yolun başında olduklarını ve AB'nin, 28 üyesinin onayını almasının yıllar süreceğini ifade etti.
Tayland Sanayi Federasyonu'nun başkanı Supant Mongkolsuthree ise AB'nin kararıyla ilgili olarak, "Serbest ticaret anlaşmaları karşılıklı ve bu önlemleri sürdürürse AB de çıkar kaybına uğrayacaktır" diye konuştu.
Cunta yönetiminin lideri General Prayut Çan-oça, yaptırımlar konusunda, askeri konseyin, "ülkenin sorunlarını, onurunu hesaba katarak çözmeyi sürdüreceğini" açıklamıştı.
Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları dün Tayland'daki darbeye tepki olarak bu ülkeden ve bu ülkeye yönelik tüm resmi ziyaretleri "demokratik olarak seçilecek bir hükümet göreve gelene kadar" askıya almıştı.
Lüksemburg'da toplanan AB dışişleri bakanları, ziyaretleri askıya almanın yanı sıra Tayland ile Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması'nın da imzalanmayacağını, diğer bazı anlaşmaların da durumdan etkilenebileceğini açıklamıştı.
ABD yönetimi de Tayland'a öngörülen yardımda 4,7 milyon dolar kesintiye gitmişti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER