ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 21:23

AB’den Suriye’ye silah ambargosuna yumuşama


İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleştirilen Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısından sonra Avrupa Birliği, Suriye’ye uyguladığı silah ambargosunda hafifletme kararı aldı. Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philippe Lalliot, AB’nin Suriyeli muhalif gruplara ölümcül olmayan askeri donanım göndereceğini açıkladı. Sözcü bu yardımın sadece sivil halkın korunması için kullanılabileceğini vurguladı.

Sözcü, satış, tedarik, transfer yada ihracat yoluyla gönderilen askeri ekipmanların iç baskıyı kırmak, korunma ve insani amaçlı olduğu vurgulanırken, BM ve AB programlarıyla krumların yeniden inşaası için kullanılacağını ifade etti. Gönderilen ekipmanları için teknik destekte sağlanacağını da vurgulayan Fransız sözcü, bunun Suriye içerisinde mi yada başka bir ülkede mi gerçekleşeceği ile ilgili ise henüz kesinleşmiş bir kararın olmadığını belirtti. Fransız sözcü, Suriye’ye bakışta AB ile ABD’nin tutumunun da aynı olduğunu ifade etti.

BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi’ye Fransa’ın desteğinin devam ettiğini de belirten Philippe Lalliot, Suriye’de Beşşar Esed’li bir çözüm imkanının kalmadığını belirtti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER