ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Haziran 2014 Cuma 13:38

AB'den Rusya'ya ortaklık anlaşması çalımı

ABden Rusyaya ortaklık anlaşması çalımı

Avrupa Birliği, bölgesel olarak önemli oldukları belirtilen Ukrayna, Gürcistan ve Moldova ile üyeliğe doğru ilk adım olarak görülen Ortaklık Anlaşması imzaladı. Rusya'dan gelen tepkide ise bu olayın önemli sonuçları olacağı vurgulandı.


Avrupa Birliği (AB), yeni Komisyon Başkanı'nın kim olacağı yönündeki tartışmaların damga vurduğu iki günlük zirvenin son gününde, Rusya'nın etki alanında tutmak istediği eski Sovyet Bloku ülkeleri Ukrayna, Gürcistan ve Moldova ile üyeliğe doğru ilk adım olarak görülen Ortaklık Anlaşması imzaladı. Brüksel’de gerçekleşen törende Moldova adına imzayı Başbakan Iurie Leanca, AB adına da Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manule Barroso attı. Eski Sovyet ülkesi Gürcistan da AB ile işbirliği anlaşmasına imza koydu. Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili anlaşmaya imza koyan isim oldu.

Seçtiğiniz yol 

İmza töreninde konuşan AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, anlaşmanın imzalanmasının, Avrupa için ve bu üç ülkeyle ilişkiler açısından çok önemli olduğunu belirterek, imzaların varış noktası kadar başlangıç noktası da olduğunun altını çizdi. Van Rompuy, "Seçtiğiniz yol bu ve AB, bu yolda hep yanınızda olacak" dedi.

Rusya'ya zarar verecek bir husus yok 

Ukrayna, Gürcistan ve Moldova'nın kendi etki alanında kalmasını tercih eden Rusya, bu ülkelerin AB ile yakınlaşmasına sıcak bakmadığını açıkça gösteren bir politika izliyor. Gelecek nesillerin "bu tarihi günü" hatırlayacağını belirten Van Rompuy ise "Bu anlaşmada ya da AB'nin yaklaşımında Rusya'ya zarar verecek herhangi bir unsur yok" dedi.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da hem üç ülke hem de Avrupa'nın tamamı için tarihi bir gün olduğunu belirterek, "Bu anlaşmalar olumlu anlaşmalar. Bu anlaşmalar bir şey için, birisine karşı değil" diye konuştu.

Barroso, anlaşmaların imzalanmasının, AB'nin ortaklarıyla işbirliğinde son nokta değil, birlikte çıkılan yolculuğun başlangıç noktası olduğunu vurgularken, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili, Avrupa entegrasyonunda yeni bir aşamaya geçildiğini belirterek, "Avrupa'yı sadece siyasi tercih olarak görmüyoruz. Gürcistan her zaman kendisini Avrupa kültürünün bir parçası olarak gördü. Tarihte Avrupa ile bağlarını hiç koparmadı" dedi.

Moldova ve AB birleşti

Moldova Başbakanı Iurie Leanca da "Moldova ve AB artık birleşti. Bu tarihi günü sadece tek kelimeyle özetleyebilirim: gelecek" ifadelerini kullandı.

"Bağımsızlıktan bu yana en önemli gün"

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko anlaşmanın imzalanmasının, AB üyeliği hazırlıkları için önemli bir işaret olarak gördüklerini söyledi. Ukrayna’da 20 Haziran’da ilan edilen ateşkes de bugün sona erdi.

Normal şartlarda AB ile Ortaklık Anlaşması'nı 29 Kasım 2013'te, Doğu Ortaklığı Zirvesi'nde imzalaması gereken ancak Rusya'nın devreye girmesiyle son anda imza atmaktan vazgeçen Ukrayna'nın yeni seçilen Devlet Başkanı Petro Poroşenko, "Ne kadar büyük bir gün. Bağımsızlıktan bu yana en önemli gün" diye konuştu.

Ekonomik boyut

Poroşenko, Ortaklık Anlaşması'nı geçen 29 Kasım'da yapılması planlanan imza töreni için hazırlanan kalemle imzalayarak, "Tarihi olayların önüne geçilemez" ifadelerini kullandı.

Ortaklık Anlaşması, imza atan ülkelerin AB pazarına girişini kolaylaştırdığı gibi derin ekonomik entegrasyon olanağı da sağlıyor. Bu anlaşma kapsamında yer alan Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması (DCFTA), daha önceki uygulamalardan farklı bir uygulama olarak dikkat çekiyor.

Ortaklık Anlaşması, ekonomik boyutunun yanı sıra siyasi alanda da AB ile yakınlaşma sağlıyor. Ancak bu yakınlaşmanın sağlanabilmesi için bu belgeye imza atan ülkelerin geniş yelpazeye yayılan reformlar gerçekleştirmesi gerekiyor.

Şu ana kadar AB'nin Ukrayna, Gürcistan ve Moldova ile Ortaklık Anlaşması imzalamasına çok büyük ve görünür nitelikte tepki vermeyen ve sürece müdahil olmadığı izlenimi yaratmaya çalışan Rusya'nın, özellikle ticari alanda cezalandırıcı manevralar yapması ihtimali Brüksel'de yüksek sesle dile getiriliyor.

Rusya’dan ilk tepki

Rusya’dan ilk tepki ise Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigori Karasin’den geldi. Bu tür anlaşmaları imzalamanın her ülkenin egemen hakkı olduğunu kaydeden Karasin, “Ancak Ukrayna ve Moldova açısından bunun önemli sonuçları olacak. Biz yanlış anlaşılmalara neden olacak açıklamadan kaçınmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rusya, AB ile işbirliği anlaşması imzalayan ülkelerin BDT ile özel ticari ilişkilerinin devam etmesinin imkansız olduğunu kaydediyor. Ziran AB’den özel gümrükle Ukrayna’ya gelecek malların eski sisteme göre Rusya pazarına girmesi mümkün olmayacak. Ukrayna ve Moldova ile ticari ilişkilerin daralmasına neden olacak anlaşmadan Rusya’nın da zarar göreceği yorumları yapılıyor.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER