ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2017 Cuma 17:28

AB'den Romanya'ya uyarı

ABden Romanyaya uyarı

AB Konseyi Başkanı Tusk, görüştüğü Romanya Başbakanı Grindeanu'dan AB değerlerine uyum ve yolsuzlukta mücadelede ilerleme sağlanmasını istedi


Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, yolsuzluk yapanlara af getiren düzenlemenin büyük kitlesel gösterilere yol açtığı Romanya'yı, AB değerlerine uygun hareket etmesi konusunda uyardı.

Tusk, Brüksel'de Romanya Başbakanı Sorin Grindeanu ile bir araya geldi. AB Konseyinden yapılan açıklamaya göre, Grindeanu'nun ocak ayında göreve başlamasından sonra gerçekleşen ilk ikili görüşmede, AB gündemindeki ana konular, Romanya'daki son gelişmeler ve hükümetin öncelikleri konuşuldu.

Tusk ve Grindeanu görüşmede "Romanya vatandaşlarının AB üyeliğinin sunduğu tüm fırsatlardan tam olarak yararlanabilmelerini sağlamak için hukukun üstünlüğü ve yolsuzlukla mücadelenin merkezi önemini" de ele aldı. AB değerleri ve Romanya toplumunun beklentileri doğrultusunda, yolsuzlukla mücadelede ilerleme eldekilerin muhafazası ihtiyaca vurgu yapan Tusk, geriye dönülmemesini istedi.

Grindeanu, Tusk'un ardından AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile bir araya geldi. Bu görüşmeye ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

- Romanya'daki gösteriler

Romanya'da hükümeti, 22 Ocak'ta af ve ceza kanunundaki değişiklikleri kapsayan bir kararname hazırlamıştı. 5 yıldan az hapis cezası kalmış kişilerin affını öngören kararname, yolsuzlukla mücadelenin zayıflayacağını düşünen yüz binlerce kişi tarafından protesto edilmişti.

Gösterilerinin ardından hükümet geri adım atmış, kararnameyi geri çekme kararı almıştı. Kararnamelerin geri çekilmesine ilişkin karar, 6 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayımlansa da, protestocular, hükümet istifa edene karar gösterilere devam edeceklerini açıklamıştı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER