ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 10:18

AB'den öğrencilere meyve


Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) ve Baden-Württemberg (BW) eyaletleri AB’nin Okul Meyvesi Programı’na dahil oldu. Bu programa katılmaya hak kazanan ilkokullar, öğrencilerine haftanın 3 günü taze meyve ve sebze veriyor.

Bu meyve sebze paketine ‘AB meyvesi’ ismi verilirken bu paketi sadece gerekli sertifika sahibi firmalar dağıtabiliyor. Öğrenciler haftanın 3 günü bu şekilde sağlıklı bir kahvaltı yapma fırsatını buluyor. Okulların, aldıkları meyveler karşılığında ücret talep etmemeleri ya da zamanda yemeklerin yanında tatlı olarak ikram etmemeleri gerekiyor.

Projeyi düzenleyen KRV Tüketici Koruma Bakanlığı gelişmelerden memnun. Tüketici Koruma Bakanı Johannes Remmel öğrencilerin bu proje sayesinde sağlıklı beslenmenin farkına varabileceklerini savundu. Remmel, “Önemli olan öğrencilere civarda yetişen taze meyve-sebzeleri sunmak” dedi ve ekledi: “Pedagojik katkı ile böyle sağlıklı bir kahvaltı ortamı oluşturuyoruz ve çocukların dikkatini bu konulara çekiyoruz. Amacımız çocuklar eve gittiklerinde canlarının mesela bir elma veya domates çekmesi refleksini oluşturmak.’’

KRV Eğitim Bakanı Sylvia Löhrmann’a göre AB okul meyve projesi sadece vücut değil aynı zamanda ruh sağlığını da düzeltiyor. Tüketici Koruma Bakanlığı Basın Sözcüsü Wilhelm Deitermann, çocukların okullara gelen meyve ve sebzeleri birlikte hazırladıklarını, kesip birbirlerine sunduklarını, bu şekilde bunu bir eğlence olarak da gördüklerini söyledi. Deiterman, “Sağlıklı beslenme geliştirmek aynı zamanda bir kültür edinme meselesidir.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER