ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Haziran 2014 Pazartesi 17:17

AB'den Libya çağrısı

ABden Libya çağrısı

Avrupa Birliği (AB), Libya'daki şiddet olaylarını karşı barışçıl yollarla çözüm istedi.


Avrupa Birliği (AB), Libya'daki şiddet olaylarını kınayarak taraflardan anlaşmazlıklarını barışçıl yollarla çözmelerini istedi.

Derin endişe 

Lüksemburg'da toplanan AB dışişleri bakanlarının kararlarında, "Libya'daki siyasi durum ve güvenliğin ciddi şekilde kötüleşmesinden derin endişe duyuyoruz. Yaygın şiddet olaylarını kınıyor ve Libya halkının demokratik özlemlerinin karşılanması için tüm taraflara şiddetten kaçınmaları, anlaşmazlıklarını kapsayıcı ve şeffaf bir diyalogla barışçıl ve siyasi yollarla çözmeleri çağrısında bulunuyoruz" ifadesi kullanıldı.


Libya'nın demokrasiye dönüşümüne destek taahhüdünde bulunan AB, 25 Haziran seçimlerinin barışçıl, kapsayıcı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için tüm partilerden uygun ortam oluşturmalarını istedi.AB kararında, Libya'nın bağımsızlığı, egemenliği, toprak bütünlüğü ve ulusal birliğine güçlü taahhüt vurgulanarak uluslararası ortaklarla koordinasyon içinde bu ülkeye yardım ve destek vermeye devam edileceği kaydedildi.

Libya'da emekli Tuğgeneral Halife Hafter'e bağlı güçler dün hükümet yanlısı gruplara savaş ilan etmiş, parlamento ve geçiş hükümeti bu gelişmeyi "darbe girişimi" olarak nitelendirmişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER