ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 22:21

"AB'den çıkışı kötü bir haber olur''


İspanya Dışişleri Bakanı, İngiltere Başbakanı David Cameron tarafından ortaya atılan ''AB üyeliğinin referanduma götürülmesi'' tartışmalarıyla ilgili olarak, ''İngiltere'nin AB'den çıkışı kötü bir haber olur'' dedi.

İspanya Dışişleri Bakanı Margallo, Madrid'deki bakanlık binasında Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile görüştü. Margallo, daha sonra yapılan ortak basın toplantısında, ''İngiltere için izole olmak çok kötü bir çözüm olur. Bizim, daha az değil daha çok Avrupa'ya ihtiyacımız var'' ifadeini kullandı.

Katalonya özerk yönetim parlamentosunda kabul edilen, Katalan halkının kendi geleceğine karar verme hakkını içeren, ''egemenlik deklarasyonu'' adlı metin hakkında görüşü sorulan Margallo, ''Herhangi bir üye ülkenin parçalanması AB için kötü bir haber olur. Söz konusu olan Katalonya ise hiç şüphe yok ki İspanya için çok daha kötü bir haber olur'' diye konuştu.

Katalonya'nın 500 yıldan fazla süredir İspanya'nın bir parçası olduğunu belirten Margallo, Katalan parlamentosunun kabul ettiği metnin, İspanyol anayasasının dediğinin tam tersi söylemler içerdiğini belirtti.

İspanya Dışişleri Bakanı, şunları kaydetti:

''Egemenlik, İspanyol halkında mevcuttur. Bu tip, yasa dışı bir halk oylamasına bu İspanyol hükümeti kesinlikle izin vermeyecektir. Katalan parlamentosu tek taraflı bir karar almıştır ve bunun uluslararası hukukta hiçbir geçerliliği yoktur. Bu karar, ayrıca sadece İspanyol toplumu içinde değil Katalonya içinde de parçalanmalara yol açabilecektir. Ayrıca bu kriz döneminde, olası bir egemenlik, Katalonya'ya gayri safi hasılasının yüzde 20'sine mal olur.''

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'e de ekonomik krizdeki İspanya'nın AB'den bir kurtarma yardımı isteme olasılığıyla ilgili soru üzerine, böyle bir kararı sadece İspanyol hükümetinin alabileceğini söyledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER