ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Eylül 2014 Pazartesi 17:32

ABD'den Türkiye'ye kritik IŞİD mesajı

ABDden Türkiyeye kritik IŞİD mesajı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadelede çabalarını artırmasını beklediklerini söyledi.


Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, Amerikan "msnbc" kanalına konuştu ve Türkiye'ye IŞİD konusunda bir mesaj gönderdi.

Rehine krizinin sona erdiğine dikkat çeken Kerry, "Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadelede çabalarını artırmasını bekliyoruz" dedi.

Verdiği mülakatta "Türkiye'den söz değil eylem bekliyoruz" ifadesini kullanan Kerry, "Türkiye bizim müttefikimiz. Birkaç gün önce Türkiye'deydim. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve geçmiş yıllardan yakinen tanıdığım Başbakan Davutoğlu ile uzun görüşmeler gerçekleştirdim. Bu zorlukla mücadelede bize etkin bir biçimde destek olacakları sözünü verdiler" dedi.

ABD'nin IŞİD'e karşı destek arayışının sürdüğünü vurgulayan Kerry, önümüzdeki günlerde stratejilerinin daha da netleşeceğini belirtti.

IŞİD’in 46 Türk ve 3 Iraklı rehineyi elinde bulundurduğu için Türkiye’nin kendilerine yardım edemediğini kaydeden Kerry, rehinelerin serbest kalmasının ardından Türkiye’den destek beklediklerini dile getirdi. MSNBC kanalına açıklamalarda bulunan Kerry, “Pudingi yemeden, içinde ne olduğunu bilemezsiniz” dedi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER