ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2014 Cumartesi 08:10

ABD’den Türkiye’ye 'koalisyona hızlı destek’ vurgusu

ABDden Türkiyeye koalisyona hızlı destek vurgusu

Monaco, IŞİD’e karşı yürütülen mücadelede Türkiye’nin koalisyona desteğini hızlı bir şekilde ortaya koymasının önemini vurguladı.


MİT Müsteşarı Hakan Fidan, ABD Başkanı Barack Obama'nın İç Güvenlik ve Terörle Mücadele Danışmanı Lisa Monaco ile görüştü.

Görüşme, Beyaz Saray’dan yapılan yazılı bir açıklama ile duyuruldu. Açıklamada, Monaco ve Fidan’ın IŞİD’e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona Türkiye’nin önemli kapasitesinin nasıl daha fazla entegre edilebileceği ve terörle mücadeleye karşı yürütülen yakın işbirliğinin nasıl güçlendirilebileceğini ele almak üzere bir görüşme yaptığı ifade edildi.

Monaco görüşmede, Irak ve Suriye'de devam eden Amerikan askeri operasyonlarına yönelik Türkiye'nin desteğinden övgüyle bahsetti. IŞİD'in yok edilmesi stratejisinin bir parçası olarak Türkiye'nin desteğini hızlı bir şekilde ortaya koymasının önemini vurguladı. Monaco ayrıca Irak ordusu ve Suriye’deki ılımlı muhalif grupların kapastesinin hızlı bir şekilde artırılması ile Suriye'den gelecek ve Suriye'ye gidecek yabancı terörist akışının engellenmesi adına sınır güvenliğinin öneminin altını çizdi.

İki isim son olarak El-Kaide üyelerinden oluşan Horasan Örgütü tehdidini ele aldı. İstihbarat konusunda yakın görüş alışverişinin sürdürülmesi noktasında fikir birliğine vardı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER